Zítřejší zatmění Slunce snad uvidíme – ale jak při něm nezmrznout?

Ilustrační obrázek. Foto Zbyšek Melechovský.

V nedávném článku jsme informovali o částečném zatmění Slunce 4. ledna 2011 ráno přibližně od 8 h do 10:30. Přesné časy se budou lišit v závislosti na přesných zeměpisných souřadnicích pozorovacího stanoviště. Přesné časy, výšky nad obzorem a azimuty Slunce lze zjistit na internetové interaktivní mapě. S blížícím se úkazem je však možné učinit i to nejdůležitější: předpověď počasí. Na celém území České republiky bude oblačno až polojasno. Nejlepší vyhlídky má jižní Morava, nejhorší vyhlídky má severozápad. Tam by v nejhorším případě mohlo i mírně sněžit. Teploty budou poměrně nízké: -4 až -8 °C, při vyjasnění až -12 °C. Ráno je nejstudenější část dne; v článku se dovíme něco o tom, jak se na zimní pozorování připravit.

Přestože -4, -8 nebo i -12 nejsou v absolutní hodnotě velká čísla a hlavně severoevropské národy jsou na takové teploty zvyklé, je dobré se připravit na zimní pozorování, zvláště chceme-li strávit tři hodiny ráno venku někde mimo domov – třeba za účelem fotografování. Důležité je pokrýt celé tělo rovnoměrnou a dostatečně silnou vrstvou oblečení – při pozorování budeme zcela vystaveni venkovnímu chladu a nebudeme se příliš pohybovat – proto nelze chlad podcenit. Zvláště nechceme-li, aby nás ranní pozorování unavilo na celý den nebo dokonce vykolejilo z běžného denního programu.

Kromě teplého kabátu a teplých kalhot budeme potřebovat více vrstev prádla, ale ne zase tolik, aby nám bránily v pohybu. Zima nesmí pronikat k tělu ani „slabými místy“. Krk a hlavu chráníme teplou šálou a zimní čepicí, na ruce jsou zapotřebí teplé rukavice, podle potřeby i dvoje. Někteří pozorovatelé doporučují prstové rukavice bez konců prstů – zvláště pro manipulaci se strojními součástkami v zimě. Samostatnou kapitolou jsou boty. Boty mají být teplé a na nohy si navlékneme zimní ponožky, ale boty by neměly být příliš těsné, protože jinak zhoršují prokrvení chodidel, a to by bylo velmi nežádoucí.

Při zimním pozorování je také možné pít – vhodné jsou horký čaj nebo horký mošt, někdo doporučuje sladký nápoj, někdo doporučuje také konzumaci hroznového cukru. Příliš velké množství hroznového cukru však působí opačně.

Příliš se nedoporučuje káva, protože ta sice dodává energii, ale roztahuje periferní cévy, což může později naopak vést k většímu ochlazení. Proto je káva vhodná až ke konci pozorování nebo po něm, kdy už nás nečeká další pobyt v zimě.

Zásadně se nedoporučuje alkohol, zejména tvrdý – ten sice zahřeje, ale jeho celkově negativní účinky na orgamismus se vylučují se soustředěnou a cílevědomou prací, obzvlášť na začátku dne.

Teplota -4 až -12 °C není pro automobil, který je v dobré kondici, zdrojem problémů. Problémy by však při této teplotě už mohla mít elektronika a přenosné zdroje elektrické energie – články a akumulátory. Pokles jejich kapacity je při -4 až -12 °C již velmi zřetelný. Chránit techniku proti zimě lze elektrickým vytápěním, to však není vždy dobře možné. V každém případě doporučujeme rezervní baterie do fotoaparátu, a jsou-li to akumulátory, pak bezprostředně před pozorováním plně nabít jak provozní akumulátory, tak záložní, případně si vzít druhé záložní.

Zdroj:

Zatmění slunce zahalí mraky i mlha, vidět ale bude, Aktualne.centrum.cz
HEBELKOVÁ, Libuše: UVIDÍME ZÍTŘEJŠÍ ZATMĚNÍ SLUNCE?. Meteopress.cz
VILÁŠEK, Martin – HYNEK, Tomáš: Zimní pozorování, http://thynek.wz.cz

Comments are closed.