Obloha v červenci 2011

Saturn v přirozených barvách. Foto HST. Credit: Hubble Heritage Team

Červenec patří mezi letní měsíce a je zároveň měsícem, ve kterém je po červnu nejkratší noc a nejdelší den. 1. července Slunce vychází ve 4 h 57 min a zapadá ve 20 h 54 min SELČ. Den trvá 15 h 57 min. 31. července vychází Slunce v 5 h 27 min a zapadá ve 20 h 28 min. Den trvá 15 h a 1 minutu. V červenci nastane významný heliocentrický úkaz: 4. července 2011 v 16 h 54 min SELČ je Země v apheliu.

V červenci uvidíme na obloze převážně letní souhvězdí. Červencové noci jsou krátké, hvězdy začínají být vidět až kolem 22 h, koncem července 21 h letního středoevropského času. Za večerního soumraku svítí nad západem Arkturus, nejjasnější hvězda souhvězdí Pastýře. Nad severozápadem se rozkládá Velký vůz, který postupně klesá k severnímu obzoru. Vysoko kolem zenitu se objeví hvězdy Letního trojúhelníku: Vega ze souhvězdí Lyry, severněji slabší Deneb ze souhvězdí Labutě a o něco dál směrem k jihu Altair ze souhvězdí Orla. Nízko nad jižním obzorem je vidět Štír s jasnou hvězdou Antares. Tento stav se do půlnoci příliš nezmění. Letní trojúhelník svítí stále vysoko v nadhlavníku. Vrcholí také cirkumpolární souhvězdí Cepheus. Po půlnoci zapadá Štír a nad jižním obzorem vrcholí Střelec. Ve druhé polovině noci postupně klesá k obzoru Arkturus. Na východní polovině oblohy postupně stoupá nad obzor Pegas a Andromeda, severně od Andromedy potom Cassiopeia. Nízko na jihovýchodě můžeme spatřit souhvězdí Kozoroha tvořené slabšími hvězdami a o něco východněji od něj Vodnáře. Pokud bude jasno až k obzoru, můžeme vidět i vycházející hvězdu Fomalhaut ze souhvězdí Jižní ryby. Kolem 4. hodiny ranní, kdy se začíná rozednívat, se nad východním obzorem objeví vycházející podzimní a některá zimní souhvězdí.

Měsíc

1. července v 10 h 54 min SELČ je Měsíc v novu. Poté se začne pomalu objevovat na večerní obloze jako dorůstající srpeček, ale bude poměrně nízko nad obzorem. 7. července v 16 h je Měsíc v perigeu – nejbližším bodě své dráhy kolem Země k Zemi. 8. července v 8 h 29 min SELČ je Měsíc v první čtvrti a 15. 7. v 8 h 40 min je v úplňku. Po úplňku se podmínky jeho viditelnosti začínají zlepšovat, deklinace Měsíce stoupá a denní dráha se prodlužuje. 23. 7. v 7 h 2 min se Měsíc ocitá v poslední čtvrti (o den dříve, 22. 7. v 1 h SELČ dosáhne apogea). 24. července ve 2 h 36 min nastane konjunkce Měsíce s Jupiterem (Jupiter 5° jižně). 30. července 2011 ve 20 h 40 min je Měsíc v novu. Ve dnech 28., 29. a 30. července jsou výhodné geometrické podmínky k pozorování velmi starého Měsíce krátce před novem.

Planety

Večer nízko nad západním obzorem v souhvězdí Panny uvidíme Saturn, který ale brzy zapadá. Ve druhé polovině července můžeme vidět také Merkur nízko nad jihozápadním obzorem těsně po západu Slunce. Podmínky jeho viditelnosti jsou však velmi nepříznivé. Ve druhé polovině noci jsou pozorovatelné planety Uran (v souhvězdí Ryb) a Neptun (v souhvězdí Vodnáře). Obě planety jsou pozorovatelné větším triedrem. Hledací mapku pro Uran najdeme ve Hvězdářské ročence 2011 na str. 62, hledací mapku pro Neptun na str. 65. Na ranní obloze se krátce před východem Slunce objeví Jupiter v souhvězdí Berana. Podmínky jeho viditelnosti se během července rychle zlepšují, takže koncem měsíce vychází už ve 23 h 38 min SELČ. Nízko nad jihovýchodním obzorem je ráno možné spatřit také Mars a Venuši. Mars vychází před 3. hodinou ranní a dosud je daleko od Slunce i od Země. Dosahuje jasnosti pouze +1,4 mag. Venuše vychází kolem 4 h 30 min asi půl hodiny, koncem července hodinu před Sluncem. Podmínky její viditelnosti jsou během celého roku 2011 podprůměrné.

Komety a meteorické roje

Asi nejjasnější a nejlépe pozorovatelná kometa bude C/2009 P1 (Garradd). Přehled komet a meteorických rojů viditelných v červenci 2011 najdete na stránce www.kommet.cz.

Comments are closed.