Na Marsu je mnohem více vody uložené v karbonátech

Mars. Zdroj: NASA.

Vědci z NASA objevili další formu výskytu vody na Marsu. Pod tenkou vrstvou povrchových hornin, zejména oxidů železa, fungující jako nepropustný nátěr, je voda chemicky vázaná v karbonátech (uhličitanech). Množství takto vázané vody je patrně významné. Podobným způsobem je voda vázaná i v pozemských horninách v pouštních oblastech. Tento poznatek přispěje k upřesnění rozvrhu vědeckého programu vozítka Curiosity, které přistane na Marsu v kráteru Gale v srpnu příštího roku.

O tom, že na Marsu by mohlo být více vody, než se doposud soudilo, informoval 1. července 2011 International Journal of Astrobiology v on-line vydání. Voda je chemicky vázána v karbonátech. Na viditelném povrchu Marsu se karbonáty vyskytují výjimečně. Sonda Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) objevila karbonáty v geologicky velmi staré oblasti zvané Nili Fossae. Přímo na povrchu byly karbonáty detekovány jen v malých plochách, o průměru 200 až 500 stop. Mnohem větší množství karbonátů je však patrně ukryto pod tenkou povrchovou vrstvou hornin obsahujících velké množství kysličníků železa. Tato vrstva funguje jako nepropustný krycí nátěr chránící horniny pod sebou (také proti škodlivému záření z kosmu). Přítomnost této vrstvy potvrdily (na jiných místech) povrchové moduly Spirit a Opportunity. V kráteru Gusev nalezl modul Spirit i stopy karbonátů.

Výskyt takto vázané vody nemůže zůstat bez povšimnutí astrobiologů, protože tato struktura mohla být v době svého vzniku příznivým prostředím pro jednoduché mikroorganismy. Prakticky stejný způsob vázání vody byl nalezen povrchem Mohavské pouště v jihovýchodní Kalifornii v lokalitě Little Red Hill. V pozemských karbonátech byly nalezeny modrozelené řasy, odolné proti dehydrataci. Proto je výzkum podpovrchových karbonátů na Marsu velmi zajímavým tématem.

Plánované místo přistání vozítka Curiosity v kráteru Gale.

Sonda MRO odstartovala roku 2006. Slouží ke spektrometrickému měření povrchu Marsu, atmosféry a částečně podpovrchových vrstev. Povrchová vozítka Spirit a Opportunity pracovala od r. 2004, ale postupem času se opotřebovala, a tak NASA činnost Spiritu v tomto roce ukončila. Na listopad 2011 je naplánován start nové sondy k Marsu – Curiosity. Curiosity bude povrchové vozítko, které naváže na práci Spiritu a Opportunity. Pokud půjde vše, jak má, přistane Curiosity v srpnu 2012 na Marsu. Jako místo přistání byl vybrán kráter Gale pojmenovaný po australském astronomovi.

(poslední úprava 29. 7. 2011, 7:48 SELČ)

Zdroj:

NASA Research Offers New Prospect of Water on Mars, Mars Today, 1. 7. 2011
NASA’s Next Mars Rover to Land at Gale Crater, NASA, 22. 7. 2011

2 comments to Na Marsu je mnohem více vody uložené v karbonátech