Jelikož noci jsou v září delší, uvidíme kromě podzimních souhvězdí na večerní obloze také zapadající souhvězdí letní a na ranní obloze vycházející souhvězdí zimní.
Za večerního soumraku svítí nad západem Arkturus, nejjasnější hvězda souhvězdí Pastýře. Nad severozápadem se rozkládá Velký vůz, který brzy klesá k severozápadnímu obzoru. Vysoko kolem zenitu se objeví hvězdy Letního trojúhelníku: Vega ze souhvězdí Lyry, severně od ní slabší Deneb ze souhvězdí Labutě a o něco dál směrem k jihu Altair ze souhvězdí Orla. Nízko nad jižním obzorem je vidět Střelec, který ale brzy zapadá a nad jižním obzorem vrcholí nevýrazné souhvězdí Kozoroha. Na východní polovině oblohy stoupá nad obzor výrazné souhvězdí Pegas a Andromeda, severně od Andromedy potom Cassiopeia. Nízko na jihovýchodě můžeme spatřit souhvězdí Vodnáře. Pokud bude jasno až k obzoru, můžeme vidět i vycházející hvězdu Fomalhaut ze souhvězdí Jižní ryby. Na ranní obloze uvidíme vycházet zimní souhvězdí: Býka, Oriona, vysoko nad nimi souhvězdí Blíženců.
Měsíc
Na počátku září se Měsíc po novu, který nastal 29. srpna, postupně objevuje nízko nad jihozápadním obzorem. Dorůstá a 4. září v 19 h 39 min dosáhne první čtvrti. Poté se jeho večerní viditelnost výrazně prodlužuje a v úplňku 12. září v 11 h 27 min SELČ je vidět celou noc. Ve stejný den také překračuje nebeský rovník směrem k severu, jeho ranní viditelnost se rychle prodlužuje, a stává se výrazným objektem ranní oblohy ve velkých výškách nad obzorem. V této době je na své dráze nejdále od Země – 15. září v 8 h SELČ se ocitá v apogeu, nejvzdálenějším bodě své dráhy. 20. 9. v 15 h 39 min se Měsíc ocitá v poslední čtvrti. 27. září ve 13 h 09 min je Měsíc v novu. Ve dnech 24., 25. a 26. září jsou výhodné geometrické podmínky k pozorování velmi starého Měsíce krátce před novem. 28. září ve 3 h SELČ je Měsíc opět v perigeu.
Planety
Z planet bude nejvýraznější jasný Jupiter v souhvězdí Berana. Vychází kolem 22 h SELČ, ale větší výšky nad obzorem, vhodné k pozorování, dosahuje až zhruba v 1 h SELČ a nejlépe pozorovatelný je ráno.
Planeta Neptun je v září v opozici se Sluncem a je viditelná celou noc. Uran v souhvězdí Vodnáře je viditelný většinu noci kromě večera. Obě planety jsou pozorovatelné triedrem. Mapky k jejich vyhledání najdete ve Hvězdářské ročence.
Kolem 2 h SELČ vychází Mars, viditelný na ranní obloze v souhvězdí Blíženců. Je dosud daleko od Země, má jasnost +1,4 mag. Průměr jeho kotoučku dosáhne 16. září 5″. Mars spěje do opozice se Sluncem, která nastane 3. března 2012.
Ráno krátce před východem Slunce vyjde na jihovýchodě Venuše. Také Merkur můžeme v první polovině září spatřit ráno před východem Slunce. Jeho jasnost je však nižší, a bude pozorovatelná spíše jen dalekohledem.
Komety
Asi nejjasnější a nejlépe pozorovatelná kometa bude C/2009 P1 (Garradd) (7 mag) v souhvězdí Lištičky v první polovině noci. Koma komety dosáhne průměru asi 6′. Kometa se později přesune do souhvězdí Herkula. Za dobrých pozorovacích podmínek ji bude možné spatřit i větším triedrem. Koncem září ráno před východem Slunce bude vidět také krátkoperiodická kometa 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková. Na konci astronomického soumraku bude 20. září 5° nad obzorem, 30. září 9° nad obzorem. Její letošní návrat patří k příznivějším. Periheliem projde 28. září a dosáhne jasnosti 7 – 8 mag.
Kromě nich jsou viditelné ještě další, slabší komety. V souhvězdí Rysa na ranní obloze bude viditelná kometa C/2010 G2 (Hill) o jasnosti 11 mag s průměrem komy cca 3,5′. K jejímu spatření je zapotřebí dalekohled o průměru alespoň 20 cm. Na večerní obloze v souhvězdí Ryb bude za dobrých podmínek pozorovatelná kometa 78P/Gehrels o jasnosti 13,4 mag a průměru komy 1′. Na severní obloze v souhvězdí Cassiopei se nachází kometa C/2010 S1 (LINEAR) o jasnosti 13,5 mag a průměru komy kolem 50″. Ke spatření obou komet však potřebujeme dalekohled o průměru nejméně 35 cm, dobré pozorovací podmínky a zkušenost.
Hledací mapky pro všechny jmenované komety najdete na http://cometchasing.skyhound.com/.
Zdroj:
Astronomická ročenka 2011, vyd. SÚH Hurbanovo
Comet Chasing – http://cometchasing.skyhound.com/
RUPRECHT, Bohumil: Fotografie starého Měsíce – 2. 9. 2005, Hvězdárna Stradouň