Obloha v září 2011

Koncem září bude příležitost spatřit úzký srpeček Měsíce ráno před východem Slunce. Ilustrační obrázek, foto Bohumil Ruprecht, 2. 9. 2005, Hvězdárna Stradouň.

Září se zpravidla počítá mezi podzimní měsíce, avšak jeho většina ve skutečnosti patří do astronomického léta. Astronomický podzim začíná okamžikem podzimní rovnedennosti 23. září v 11 h SELČ. Noci jsou v září už podstatně delší než v letních měsících. 1. září Slunce vychází v 6 h 10 min a zapadá ve 19 h 33 min SELČ. Den trvá 13 h 23 min. 30. září vychází Slunce v 6 h 50 min a zapadá v 18 h 33 min. Den trvá 11 h 43 minut. V měsíci září, udrží-li se tlaková výše, můžeme podle dlouhodobých zkušeností očekávat velký počet jasných nocí a klidný vzduch (zvláště k ránu). Podrobněji o počasí v jednotlivých kalendářních měsících pojednává článek RNDr. Jaroslava Píchy Vliv počasí na astronomická pozorování.

Jelikož noci jsou v září delší, uvidíme kromě podzimních souhvězdí na večerní obloze také zapadající souhvězdí letní a na ranní obloze vycházející souhvězdí zimní.

Za večerního soumraku svítí nad západem Arkturus, nejjasnější hvězda souhvězdí Pastýře. Nad severozápadem se rozkládá Velký vůz, který brzy klesá k severozápadnímu obzoru. Vysoko kolem zenitu se objeví hvězdy Letního trojúhelníku: Vega ze souhvězdí Lyry, severně od ní slabší Deneb ze souhvězdí Labutě a o něco dál směrem k jihu Altair ze souhvězdí Orla. Nízko nad jižním obzorem je vidět Střelec, který ale brzy zapadá a nad jižním obzorem vrcholí nevýrazné souhvězdí Kozoroha. Na východní polovině oblohy stoupá nad obzor výrazné souhvězdí Pegas a Andromeda, severně od Andromedy potom Cassiopeia. Nízko na jihovýchodě můžeme spatřit souhvězdí Vodnáře. Pokud bude jasno až k obzoru, můžeme vidět i vycházející hvězdu Fomalhaut ze souhvězdí Jižní ryby. Na ranní obloze uvidíme vycházet zimní souhvězdí: Býka, Oriona, vysoko nad nimi souhvězdí Blíženců.

Měsíc

Na počátku září se Měsíc po novu, který nastal 29. srpna, postupně objevuje nízko nad jihozápadním obzorem. Dorůstá a 4. září v 19 h 39 min dosáhne první čtvrti. Poté se jeho večerní viditelnost výrazně prodlužuje a v úplňku 12. září v 11 h 27 min SELČ je vidět celou noc. Ve stejný den také překračuje nebeský rovník směrem k severu, jeho ranní viditelnost se rychle prodlužuje, a stává se výrazným objektem ranní oblohy ve velkých výškách nad obzorem. V této době je na své dráze nejdále od Země – 15. září v 8 h SELČ se ocitá v apogeu, nejvzdálenějším bodě své dráhy. 20. 9. v 15 h 39 min se Měsíc ocitá v poslední čtvrti. 27. září ve 13 h 09 min je Měsíc v novu. Ve dnech 24., 25. a 26. září jsou výhodné geometrické podmínky k pozorování velmi starého Měsíce krátce před novem. 28. září ve 3 h SELČ je Měsíc opět v perigeu.

Planety

Z planet bude nejvýraznější jasný Jupiter v souhvězdí Berana. Vychází kolem 22 h SELČ, ale větší výšky nad obzorem, vhodné k pozorování, dosahuje až zhruba v 1 h SELČ a nejlépe pozorovatelný je ráno.

Planeta Neptun je v září v opozici se Sluncem a je viditelná celou noc. Uran v souhvězdí Vodnáře je viditelný většinu noci kromě večera. Obě planety jsou pozorovatelné triedrem. Mapky k jejich vyhledání najdete ve Hvězdářské ročence.

Kolem 2 h SELČ vychází Mars, viditelný na ranní obloze v souhvězdí Blíženců. Je dosud daleko od Země, má jasnost +1,4 mag. Průměr jeho kotoučku dosáhne 16. září 5″. Mars spěje do opozice se Sluncem, která nastane 3. března 2012.

Ráno krátce před východem Slunce vyjde na jihovýchodě Venuše. Také Merkur můžeme v první polovině září spatřit ráno před východem Slunce. Jeho jasnost je však nižší, a bude pozorovatelná spíše jen dalekohledem.

Komety

Asi nejjasnější a nejlépe pozorovatelná kometa bude C/2009 P1 (Garradd) (7 mag) v souhvězdí Lištičky v první polovině noci. Koma komety dosáhne průměru asi 6′. Kometa se později přesune do souhvězdí Herkula. Za dobrých pozorovacích podmínek ji bude možné spatřit i větším triedrem. Koncem září ráno před východem Slunce bude vidět také krátkoperiodická kometa 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková. Na konci astronomického soumraku bude 20. září 5° nad obzorem, 30. září 9° nad obzorem. Její letošní návrat patří k příznivějším. Periheliem projde 28. září a dosáhne jasnosti 7 – 8 mag.

Kromě nich jsou viditelné ještě další, slabší komety. V souhvězdí Rysa na ranní obloze bude viditelná kometa C/2010 G2 (Hill) o jasnosti 11 mag s průměrem komy cca 3,5′. K jejímu spatření je zapotřebí dalekohled o průměru alespoň 20 cm. Na večerní obloze v souhvězdí Ryb bude za dobrých podmínek pozorovatelná kometa 78P/Gehrels o jasnosti 13,4 mag a průměru komy 1′. Na severní obloze v souhvězdí Cassiopei se nachází kometa C/2010 S1 (LINEAR) o jasnosti 13,5 mag a průměru komy kolem 50″. Ke spatření obou komet však potřebujeme dalekohled o průměru nejméně 35 cm, dobré pozorovací podmínky a zkušenost.

Hledací mapky pro všechny jmenované komety najdete na http://cometchasing.skyhound.com/.

 

Zdroj:

Astronomická ročenka 2011, vyd. SÚH Hurbanovo
Comet Chasing – http://cometchasing.skyhound.com/
RUPRECHT, Bohumil: Fotografie starého Měsíce – 2. 9. 2005, Hvězdárna Stradouň

Comments are closed.