Robotická ruka na pomoc budoucím kosmonautům

Vozidlo pro pohyb kosmonautů po povrchu Marsu. Zdroj: Mars Institute.

Řekne-li se kosmonauti na jiné planetě, představí si většina lidí odvážné muže chodící ve skafandrech po povrchu nějaké cize vypadající krajiny, možná s nějakým nástrojem v ruce, například dálkovými kleštěmi pro sběr kamenů, aby se v nemotorném skafandru nemuseli ohýbat. Avšak podobně jako kosmonauti neřídí kosmické lodě přímo, nýbrž prostřednictvím počítačů, které navíc řadu životně důležitých úkonů provádějí automaticky a lépe, než by to dokázal člověk, i pohyb kosmonautů po cizí planetě – v budoucnosti – bude nejspíš vypadat trochu jinak, než podle tradiční představy.

V rámci mezinárodního projektu Houghton-Mars, jehož cílem je vyvinout zde na Zemi technické prostředky použitelné v budoucnosti na Marsu, byla navržena robotická paže na manipulaci s předměty na povrchu Marsu. Její použití by vypadalo tak, že kosmonauti sedící ve vozidle uvnitř přetlakové kabiny by ovládali robotickou paži elektronicky. Tento způsob řešení pohybu kosmonautů a řešení úkolů může být efektivnější, protože snadněji zajistí posádce vozidla ochranu proti škodlivému kosmickému záření (Mars má velmi slabé magnetické pole) a snadněji udrží potřebnou teplotu. Větší těleso má menší plochu vzhledem k objemu. Proto také větší teplokrevná zvířata snáze udržují tělesnou teplotu, než malá; ze stejného důvodu je polární liška větší, než liška žijící v mírném pásmu nebo lední medvěd je větší, než medvěd hnědý.

Technické prostředky v budoucnosti plánované pro pohyb po jiných tělesech se zkoušejí na kanadském ostrově Devon, který se svými přírodními podmínkami Marsu nebo Měsíci relativně nejvíce podobá, a přitom je obydleným místům blíž než Antarktida.

Podrobnosti (anglicky) najdete v původním článku.

Zdroj:

Robotic Arm to Assist Future Astronauts in Sampling Asteroids, the Moon, and Mars from Pressurized Vehicles
, Mars Today, 9. 8. 2011

Podobné články:

Cvičiště kosmonautů na ostrově Devon, Planetary.cz, 11. 2. 2011

Comments are closed.