Obloha v dubnu 2012

Saturn v barvách blízkých vnímání lidského oka. Saturn je v dubnu 2012 pozorovatelný po celou noc v souhvězdí Panny. Foto HST (NASA).

Duben patří mezi jarní měsíce. Den se prodlužuje. 1. dubna Slunce vychází v 6 h 33 min LSEČ a zapadá v 19 h 20 min LSEČ. Den trvá 12 h 47 min. Na konci měsíce, 30. dubna vychází Slunce v 5 h 37 min LSEČ a zapadá ve 20 h 20 min LSEČ. Den trvá 14 h 43 min.

Velikonoční neděle připadá letos na 8. duben.

(časové údaje v následujícím textu jsou v letním středoevropském čase (LSEČ))

 

Souhvězdí

Večer můžeme ještě nad západem spatřit zbytky zimních souhvězdí: především Vozku s jasnou hvězdou Capella, Blížence – především jasnou dvojici hvězd Castor a Pollux, pod nimi Prokyon v souhvězdí Velkého Psa a za dobrých podmínek i zapadající Orion velmi nízko nad západním a jihozápadním obzorem. Na večerné obloze vrcholí Lev s jasnou hvězdou Regulus a vysoko nad hlavou Velký vůz. Déle na východě můžeme vidět hvězdu Arktur ze souhvězdí Pastýře a na jihozápadě souhvězdí Panny. Nízko nad severem můžeme vidět zimní cirkumpolární souhvězdí Cassiopeia, Perseus a Cepheus, která jsou viditelná prakticky celou noc.

Kolem půlnoci souhvězdí Pastýře s Arkturem vrcholí. Vlevo od něj si můžeme všimnout skupiny jasnějších hvězd uspořádáných zhruba do půlkruhu – to je souhvězdí Severní koruna. Dále vlevo (na východ) od Severní koruny v průběhu druhé poloviny noci stoupají nad obzor letní souhvězdí Herkules, Lyra (s jasnou hvězdou Vegou) a Labuť. Pod Labutí se nacházejí menší souhvězdí Orel a Delfín. Jižně od Pastýře najdeme Pannu a rozptýlenou skupinu slabších hvězd – otevřenou hvězdokupu, která je samostatným souhvězdím – Vlasy Bereniky. Vlevo od Panny leží souhvězdí Váhy tvořené slabšími hvězdami. O půlnoci také na jihovýchodě vychází souhvězdí Štíra s jasnou hvězdou Antares, které je viditelné spíše ve 2. polovině noci – ovšem nízko nad obzorem. Nad Štírem a pod Herkulem se nechází souhvězdí Hada a Pastýře, tvořené slabšími hvězdami.

Ráno před východem Slunce vyjde ještě Střelec na jihovýchodě.

Mléčná dráha je v dubnu viditelná hůře. Vychází až ve 2. polovině noci, protože většina z ní se nachází v oblasti letních souhvězdí. Pouze její severní část v oblasti Cassiopei a Persea je viditelná celou noc nízko nad severním obzorem.

 

Měsíc

Na začátku dubna je dorůstající Měsíc pozorovatelný vysoko na večerní obloze. 6. dubna ve 21 h nastává úplněk. V období kolem úplňku je Měsíc pozorovatelný celou noc. Viditelnost Měsíce se poté přesouvá do ranních hodin. Současně se zkracuje denní dráha Měsíce, protože klesá jeho deklinace. 13. dubna ve 13 h je v poslední čtvrti a 21. dubna v 9 h 18 min je Měsíc v novu. Brzy po novu se Měsíc objeví na večerní obloze jako snadno viditelný objekt, protože ekliptika, v jejíž blízkosti se pohybuje, svírá na večer velký úhel s obzorem. V dubnu je vynikající příležitost spatřit Měsíc krátce po novu ještě ten den, kdy nastal nov (v případě příznivého počasí). 29. dubna ve 12 h je Měsíc v první čtvrti.

 

Planety

Duben 2012 je viditelnosti planet vcelku příznivý. 4 z 8 planet sluneční soustavy jsou viditelné. Venuše svítí jako výrazný objekt téměř celou první polovinu noci. Nachází se v souhvězdí Býka. 30. dubna ve 3 h dosahuje Venuše maximální jasnosti (−4,5 mag). Mars je viditelný v souhvězdí Lva většinu noci kromě jitra. 15. 4. ve 14 h je v zastávce. Jupiter můžeme spatřit v souhvězdí Berana večer po západu Slunce nízko nad západním obzorem. Saturn je pozorovatelný celou noc v souhvězdí Panny. Planety Uran (v souhvězdí Ryb) a Neptun (v souhvězdí Vodnáře) jsou nepozorovatelné.

 

Konjunkce planet a hvězd s Měsícem

Většina konjunkcí nastane ve dne nebo v noci pod obzorem.

V noci nad obzorem nastane 3. dubna ve 23 h konjunkce Měsíce s Marsem (Měsíc 9° jižně). 4. dubna ve 24 h (tj. 5. dubna v 0 h) nastává konjunkce Venuše s hvězdou Alcyone v Plejádách (Venuše 0,3° jižně; prochází okrajem hvězdokupy).

 

Blízkozemní planetky

19. dubna v 6 h proletí okolo Země planetka 2007 HV4 ve vzdálenosti 0,012 AU (4,8násobek střední vzdálenosti Měsíce od Země). 29. dubna ve 21 h proletí okolo Země planetka 2008 UC202 ve vzdálenosti 0,026 AU (10,2násobek střední vzdálenosti Měsíce od Země).

 

Zákryty hvězd planetkami

Na 17. duben ve 4 h 22 min LSEČ je předpovězen zákryt hvězdy UCAC2 26033679 v souhvězdí Hada planetkou respektive trpasličí planetou (50000) Quaoar, která se nachází v Kuiperově pásu za drahou Neptunu. Díky pomalému pohybu planetky bude zákryt trvat ve středu pásu totality plných 108 sekund! Planetka má jasnost 19,1 mag a zakrývaná hvězda 11,4 mag. Během zákrytu poklesne jasnost o 7,7 mag. Podrobnosti o tomto vzácném úkazu najdete na stránce Hvězdárny v Rokycanech.

 

Komety

Z území České republiky bude nadále pozorovatelná kometa C/2009 P1 (Garradd). Bude vidět na ranní obloze v souhvězdí Velké Medvědice. Její koma dosahuje průměru asi 15′ a jasnost hodnoty 7,3 mag. Za dobrých podmínek by měla být viditelná velkým triedrem nebo lépe Binarem 25×100.

Další komety jsou již mnohem slabší: na ranní obloze v souhvězdí Labutě kometa C/2011 UF305 (LINEAR) o jasnosti 13 mag s průměrem komy 1′. K jejímu pozorování je zapotřebí dalekohled o průměru 30 cm. Ještě slabší viditelná kometa je 246P/NEAT v souhvězdí Panny o jasnosti 13,8 mag s průměrem komy 50″. Kometa 246P/NEAT se v průběhu dubna přesune do souhvězdí Vlasů Bereniky. K jejímu pozorování je zapotřebí dalekohled o průměru 40 cm.

Bližší informace o těchto a dalších, slabších kometách – včetně vyhledávacích map – najdete na stránce http://www.cometchasing.skyhound.com.

 

Meteory a meteorické roje

21. a 22. dubna 2012 se očekává meteorický roj Lyrid. Jejich předpokládaná frekvence je 10 až 20 meteorů za hodinu (podle optimistických předpovědí až 70). Radiant má rektascenzi 18 h 4 min (271°) a deklinaci 34°. Během maxima roje 22. dubna v 5:30 UT (7:30 LSEČ) se Měsíc nachází téměř v novu. Více o tomto roji se dozvíte na stránce International Meteor Organization (v angličtině).

 

Zdroj:

Program Stellarium
Comet Chasing – http://cometchasing.skyhound.com
Hvězdárna v Rokycanech – http://hvr.cz
International Meteor Organization – http://www.imo.net

2 comments to Obloha v dubnu 2012

  • Lukas

    Super informace.
    Jinak jsem se bál, že tyhle stránky zavíráte, když je to první příspěvek po měsíci a půl 😉

  • Monika

    Super přesně toto sem ted potřebovala vědět 🙂