Obloha v srpnu 2012

Venuše bude vidět v srpnu 2012 na ranní obloze jako výrazná Jitřenka. V dalekohledu bude možné rozlišit její fázi. Zdroj: Wikipedia.

Srpen patří mezi letní měsíce. 1. srpna 2012 vychází Slunce v 5 h 30 min a zapadá ve 20 h 42 min SELČ. Den trvá 15 h 12 min. 31. srpna vychází Slunce v 6 h 14 min a zapadá v 19 h 45 min. Den trvá 13 h 31 minut. V měsíci srpnu můžeme podle dlouhodobých zkušeností očekávat největší počet jasných nocí a klidný vzduch (zvláště k ránu). RNDr. Jaroslav Pícha v článku Vliv počasí na astronomická pozorování označuje srpen jako kalendářní měsíc s největším počtem jasných nocí.

V srpnu uvidíme na obloze převážně letní souhvězdí. Srpnové noci jsou zpočátku krátké, hvězdy začínají být vidět kolem 21 h SELČ. Za večerního soumraku svítí nad západem Arkturus, nejjasnější hvězda souhvězdí Pastýře. Nad severozápadem se rozkládá Velký vůz, který brzy klesá k severozápadnímu obzoru. Vysoko kolem zenitu se objeví hvězdy Letního trojúhelníku: Vega ze souhvězdí Lyry, o něco slabší Deneb ze souhvězdí Labutě a na jih od nich Altair ze souhvězdí Orla. Nízko nad jižním obzorem je vidět Štír s jasnou hvězdou Antares, který ale brzy zapadá a nad jižním obzorem vrcholí Střelec. Na východní polovině oblohy postupně stoupají nad obzor podzimní souhvězdí Pegas, Andromeda a Cassiopeia. Nízko na jihovýchodě můžeme spatřit souhvězdí Kozoroha tvořené slabšími hvězdami a východně od něj Vodnáře. Pokud bude jasno až k obzoru, můžeme vidět i vycházející hvězdu Fomalhaut ze souhvězdí Jižní ryby. Kolem 5. hodiny ranní, kdy se začíná rozednívat, se nad východním obzorem objeví další podzimní a některá zimní souhvězdí.

 

Měsíc

Na začátku srpna Měsíc dorůstá. Hned 2. srpna v 5 h SELČ je Měsíc v úplňku. Poté se stává výrazným objektem ranní oblohy. Jeho deklinace roste a denní dráha se prodlužuje. K ránu se nalézá vysoko nad obzorem.

9. srpna ve 20 h 55 min je Měsíc v poslední čtvrti.

17. srpna v 18 h je Měsíc v novu. Po novu se Měsíc zvolna začne objevovat na večerní obloze. Protože však ekliptika svírá večer malý úhel s obzorem, obvykle Měsíc spatříme až za několik dní po novu, až se dostatečně vzdálí od Slunce. I tak se bude ocitat nízko nad obzorem a zapadat brzo po Slunci.

V pátek 24. srpna v 15 h 54 min je Měsíc v první čtvrti. I v tento den zapadá před půlnocí, jen 3 h 14 min po Slunci.

V závěru srpna se viditelnost Měsíce mírně prodlužuje a 31. srpna, kdy je v úplňku (16 h) je viditelný celou noc.

 

Planety

Merkur se nachází v souhvězdích Raka a Lva. Většinu srpna je vidět ráno nad východním obzorem. 16. srpna ve 14 h bude v největší západní elongaci od Slunce (19°). Venuše je na počátku srpna v souhvězdí Býka, přechází však brzy do Blíženců. Svítí na ranní obloze jako výrazná Jitřenka. 15. srpna je Venuše v největší západní elongaci od Slunce. Mars je pozorovatelný spolu se Saturnem v souhvězdí Panny večer nad západním obzorem. Jupiter se nachází v souhvězdí Býka a je viditelný ve druhé polovině noci.

Planetu Uran v souhvězdí Velryby blízko hranice se souhvězdím Ryb je pozorovatelný většinu noci kromě večera. Neptun v souhvězdí Vodnáře je pozorovatelný celou noc. 24. srpna v 15 h je Neptun v opozici se Sluncem. Posledně jmenované planety nejsou vidět pouhým okem. Lze je spatřit triedrem nebo malým dalekohledem.

 

Konjunkce planet, hvězd a Měsíce

V noci nad obzorem nastane 16. srpna ve 4 h SELČ konjunkce Měsíce s Merkurem (Merkur 4,0° severně).

Kromě toho nastane několik konjunkcí ve dne nad obzorem nebo v noci pod obzorem, přičemž přiblížení těles můžeme pozorovat předchozí nebo následující noc. 3. srpna v 17 h bude Saturn v konjunkci se Spikou v souhvězdí Panny (Saturn 4,5° severně). 11. srpna ve 22 h nastane konjunkce Měsíce s Jupiterem (Jupiter 1° severně), přiblížení bude pozorovatelné 12. srpna ráno. 13. srpna ve 22 h bude Měsíc v konjunkci s Venuší (Venuše 0,3° severně). Od 11. do 14. srpna bude možné ráno vidět seskupení Měsíce, Venuše, Jupitera, Aldebaranu a Plejád (M 45). Poblíž Jupiteru se bude nacházet také trpasličí planeta Ceres a planetka (resp. trpasličí planeta) Vesta.

14. srpna v 5 h nastane konjunkce Marsu se Spikou (Mars 1,8° severně). 15. srpna ve 13 h bude Mars v konjunkci se Saturnem (Mars 2,7° jižně). Večer 14. a 15. srpna bude pozorovatelné seskupení Marsu, Spiky a Saturnu nízko nad jihozápadem.

22. srpna ve 2 h SELČ je Měsíc v konjunkci se Saturnem (Saturn 5,9° severně). 22. srpna v 7 h je Měsíc v konjunkci s Marsem (Mars 2,7° severně). 21. a 22. srpna bude možné vidět seskupení Měsíce, Marsu, Saturnu a Spiky nízko nad jihozápadním obzorem.

 

Zákryty hvězd planetkami

Dne 14. srpna ve 3 h 35 min SELČ zakryje planetka (430) Hybris (15,6 mag) hvězdu TYC 1809-00341-1 (9,2 mag) v souhvězdí Berana. Podrobnosti o tomto zákrytu najdete na stránkách Hvězdárny v Rokycanech.

Mapa pásu totality pro zákryt hvězdy TYC 1809-00341-1 planetkou (430) Hybris dne 14. 8. 2012.

 

Komety

V srpnu bude možné pozorovat několik komet. Na večerní obloze bude v souhvězdí Honicí Psi pozorovatelná kometa C/2011 F1 (LINEAR) s jasností 11,7 mag a průměrem komy 1,5′. Velmi nízko nad jihozápadním obzorem v souhvězdí Štíra bude teoreticky možné spatřit také kometu C/2006 S3 (LONEOS). Její jasnost dosahuje 12,2 mag a průměr komy 1′. Další komety jsou již mnohem slabší nbo je předpověď jejich jasnosti neurčitá. Podrobnější informace včetně vyhledávacích mapek najdete na http://cometchasing.skyhound.com.

 

Meteory a meteorické roje

V srpnu je viditelný známý meteorický roj Perseidy. Letos nastává maximum 12. srpna ve 23 h. Očekávaná zenitová hodinová frekvence (ZHR) je asi 70 meteorů za hodinu. Roj je pozorovatelný již přibližně 2 dny před až 2 dny po uvedeném datu.

Fotografie jasné Perseidy (r. 2007), zdroj: Wikipedie.

 

Zdroj:

Stellarium
Východy a západy Slunce a Měsíce (Českomoravská myslivecká jednota)
Comet Chasing
Hvězdárna v Rokycanech

Comments are closed.