Záznamy impaktů a toho, co impakty způsobí v atmosféře Jupiteru, jsou zajímavým pozorovacím materiálem umožňujícím lépe studovat hustou atmosféru této velké planety. Impakt z července 2009 se nepodařilo zaznamenat přímo, objevena byla až černá skvrna v atmosféře, která se přibližně za jeden měsíc rozplynula. Skvrnu objevil 23. července 2009 australský astronom-amatér Anthony Wesley, tentýž člověk, který se o rok později podílel na objevu impaktu z 3. června 2010. Impakt z 3. června 2010 nezpůsobil v rozporu s očekáváním žádnou skvrnu v atmosféře Jupiteru.
Tým astronomů v čele s Ricardem Huesem (Grupo de Ciencias Planetarias, Španělsko) zahájili v říjnu 2012 projekt zaměřený na detekci impaktů na Jupiter ve videozáznamech astronomů-amatérů (http://www.pvol.ehu.es/software/).
Na vývoji jednoho ze dvou softwarových nástrojů, programu DeTeCt (dříve „dtc“) se podílel francouzský astronom Marc Delcroix, který je jedním z koordinátorů projektu. Program obsahuje tyto funkce:
— dávkový skript zahajující detekci ve všech souborech zvoleného adresáře (a/nebo podadresářů) na jedno kliknutí
— datové informace v logovacím souboru pro usnadnění použití v projektu vyhodnocování frekvence impaktů a snadné použití v programu Winjupos (pro měření/derotaci, atd.)
— anglický a francouzský podrobný tutoriál
— podpora formátu FITs
Nyní lze s touto verzí snadno analyzovat všechna planetární videa pro hledání impaktů a díky zápisu výsledků do logovacího souboru snadno sdílet výsledky hledání. Astronomové-amatéři se tak mohou zapojit do programu vyhodnocování frekvence impaktů na Jupiter.
Software a tutoriál jsou na adrese: http://www.astrosurf.com/planetessaf/doc/dtc_tutorial_web.htm.
S jakýmikoli otázkami se můžete obrátit na Marka Delcroixe.
Zdroj
E-mailová koference ALPO-Jupiter