Titan je jediné těleso ve sluneční soustavě kromě Země, na jehož povrchu existuje stabilní kapalina. Na Titanu ovšem neteče voda, ale methan s ethanem. V roce 2010 zaznamenala sonda Cassini v rovníkové části Titanu tmavší oblasti způsobené zřejmě nedávným deštěm (snímky ve viditelném světle). Spektrometr pracující ve viditelném a infračerveném záření potvrdil v roce 2008 kapalný ethan v jezeře Ontario Lacus na jižní polokouli Titanu.
Ačkoli jsou v řečišti vidět v některých místech meandry, řeka teče převážně přímo. I jiné řeky tekoucí do tohoto jezera (moře) jsou spíše přímé. Skutečnost, že řeky jsou poměrně přímé, dává tušit, že na vzniku jejich koryt se podílely zlomy v kůře Titanu. Narozdíl od Země se však nepředpokládá, že by zlomy byly projevem deskové tektoniky.
Radarový snímek byl pořízen 26. září 2012. Ukazuje severní polární oblast na Titan s říčním údolím a deltou ústící do Kraken Mare, vodní nádrže, jejíž rozloha se odhaduje na něco mezi pozemským Kaspickým a Středozemním mořem. Pozemská řeka Nil je dlouhá 6700 km. Procesy, které vedly ke vzniku řeky Nil, jsou komplexní, ale podílely se na nich zlomy v zemské kůře.
Snímek ve velkém rozlišení s popisem: http://www.nasa.gov/mission_pages/cassini/multimedia/pia16197.html.
Zdroj:
COOK, Jia-Rui: Cassini Spots Mini Nile River on Saturn Moon, NASA News, 12. 12. 2012