V říjnu a listopadu tohoto roku (a patrně i v následujících měsících) bude na obloze vidět jasná kometa C/2012 S1 (ISON). Kometu objevili 21. září 2012 Vitalij Něvskij z Běloruska a Arťom Novičonok z Ruské federace pomocí dalekohledu Santel, který je součástí International Scientific Optical Network (ISON). V době objevu měla kometa jasnost 18,8 mag. Kometa se pohybuje po téměř parabolické dráze (výstřednost 1,000004) se sklonem 62° k rovině ekliptiky. Periheliem projde 28. listopadu 2013 v 18 h 42 min TT. Ke Slunci se přiblíží na vzdálenost pouze 0,012472 AU (1,87 miliónu kilometrů), což je přibližně dvojnásobek poloměru fotosféry Slunce. Průměr jádra komety se odhaduje maximálně na 5 km. Není proto jisté, v jakém stavu kometa přežije tak těsné přiblížení ke Slunci.
Pozorování komety z kosmického prostoru
Nedávno kometa proletěla blízko planety Mars. K největšímu přiblížení došlo 1. října 2013 (10,8 miliónu kilometrů). Jelikož planeta Mars už není pro pozemšťany cizím světem, pozorovala ji družice Mars Reconnaissance Orbiter [9] na oběžné dráze kolem Marsu a povrchové sondy Curiosity a Opportunity. Kometa ISON se tak stala první kometou pozorovanou lidstvem z jiné planety než ze Země.
Kosmické sondy pracující na Marsu nebo na jeho oběžné dráze nebudou jediné, které se do pozorování komety zapojí. Během průletu kolem Merkuru 19. listopadu bude kometu sledovat sonda Messenger. 27. – 29. listopadu bude kometa v zorném poli přístroje LASCO sondy SOHO. Připravuje se také start stratosférického balónu BRRISON, který vynese vědecké přístroje do výšky 37 km.
Viditelnost komety v říjnu a listopadu 2013
Kometa se pohybuje na ranní obloze v souhvězdí Lva směrem k jihovýchodu. Dosahuje jasnosti 10 mag a průměru komy 3′.
16. října projde 2° od hvězdy Regulus. 30. října bude v konjunkci s ubývajícím Měsícem. Její jasnost bude rychle stoupat, takže na přelomu října a listopadu bude mít už 7,5 mag.
5. listopadu přejde do souhvězdí Panny.
7. listopadu projde ve vzdálenosti 1° od hvězdy Zavijah (beta Vir).
8. listopadu překročí nebeský rovník směrem k jihu.
10. listopadu dosáhne jasnost komety hranice 6 mag.
18. listopadu se přiblíží na vzdálenost pouhých 20′ ke Spice, nejjasnější hvězdě souhvězdí Panny. V této době bude mít jasnost již 4,5 mag.
22. listopadu přejde do souhvězdí Vah.
25. listopadu se kometa ISON (která by podle předpovědi mohla dosáhnout až 2 mag) přiblíží na 1,2° k jiné kometě, 2P/Encke (8 mag).
Po celou tuto dobu se kometa přibližuje ke Slunci nejen v prostoru, ale i úhlově na obloze. Navíc klesá její deklinace, takže geometrické podmínky její viditelnosti budou stále méně příznivé, a budou vyvažovány jen rostoucí jasností komety. Nakolik atraktivním objektem se stane pro širokou veřejnost, závisí především na počasí, které bývá na podzim obvykle nepříznivé. Navíc bude kometa vidět ráno před východem Slunce.
Vyhledávací mapky pro kometu najdete na stránce Comet Chasing [10].
28. listopadu projde kometa periheliem. V tuto dobu však bude prakticky v konjunkci se Sluncem. Vzhledem k těsnému přiblížení ke Slunci lze jen těžko odhadovat, jak se bude její jasnost dál vyvíjet, a jestli se kometa v důsledku silných slapových sil a zahřívání například nerozpadne nebo nezmění podstatně svoji aktivitu.
Tip: Podívejte se, kdy a kde bude kometa C/2012 S1 (ISON) pomocí interaktivního simulátoru, nebo na fotografie komety pořízené astronomy-amatéry z celého světa.
Zdroj
[1] Spitzer Eyes Comet ISON, 23. 7. 2013
[2] KUBALA, Petr: Blíží se ISON. Bude to kometa století nebo propadák roku?, VTM, 29. 8. 2013
[3] Comet ISON – A Viewing Guide from Now to Perihelion, Universe Today, 23. 9. 2013
[4] McROBERT, Alan M.: Updates of Comet ISON, Sky and Telescope Online, 25. 9. 2013
[5] ISON Is Comet of the Year, Not the Century, Discovery News, 27. 9. 2013
[6] MIKUŠINEC, Roman: Kométa ISON a jej cesta oblohou kolem Marsu, Astro.cz, 1. 10. 2013
[7] First HiRISE Images of Comet ISON, HiRISE Homepage
[8] Elements and Ephemeris for C/2012 S1 (ISON)
[9] MRO HiRISE Sees Comet ISON, NASA Comet ISON Observing Campaign
[10] Chasing Comet ISON, Comet Chasing
Díky za pěkné shrnutí, již si na kometu připravuji fotonádobíčko a doufám, že nám ji Slunce předčasně nerozpustí a na obloze se ukáže pěkné vlasaté šou…