Obloha v listopadu 2010

Měsíc listopad patří mezi podzimní měsíce. Slunce má na začátku listopadu deklinaci –14°, na konci –21°. Den trvá na začátku listopadu necelých 10 hodin, na konci listopadu jen 8 h 27 min.

Všechny časové údaje v tomto článku jsou ve středoevropském čase.

Souhvězdí

Večer nad západem uvidíme některá letní souhvězdí: Lyru, Labuť a Orla s nejjasnějšími hvězdami Vegou, Denebem a Altairem (Letní trojúhelník). Po většinu noci budou vidět podzimní a zimní souhvězdí: Pegas (nápadný čtverec poměrně jasných hvězd) a Andromeda, severněji, vysoko v nadhlavníku Cassiopeia a Perseus. Jižně od Pegasa můžeme spatřit méně výrazná souhvězdí Ryb a Vodnáře. Na východě můžeme velmi dobře vidět zimní souhvězdí: Býka s hvězdokupou Plejády (M 45), Oriona, Blížence, Velkého psa s jasnou hvězdou Prokyon a nízko nad obzorem také Malého psa s hvězdou Sirius. Ráno před východem Slunce uvidíme také vycházející souhvězdí Raka a Blíženců.

Měsíc

Na začátku listopadu je Měsíc pozorovatelný ráno jako ubývající srpek vysoko na ranní obloze. 6. listopadu v 6 h nastává nov. Poté se Měsíc začne pozvolna objevovat večer nízko nad jihozápadním obzorem, protože ekliptika svírá večer malý úhel s obzorem. 13. listopadu v 18 h je Měsíc v první čtvrti. Jeho deklinace stoupá, v noci z 15. 11. na 16. 11. překračuje rovník severním směrem. 21. listopadu v 19 h je v úplňku. Po úplňku se stane výrazným objektem ranní oblohy a 28. listopadu ve 21 h 36 min je v poslední čtvrti. 4. listopadu v 6 h ráno nastane konjunkce Měsíce se Saturnem (2 dny před novem, Saturn 8,4° severně). 25. listopadu ve 21 h nastane konjunkce Měsíce s Polluxem v Blížencích (Pollux 9,3° severně).

Planety

Na ranní obloze v souhvězdí Panny budou pozorovatelné Saturn a jasná Venuše. Saturn vychází na začátku měsíce ve 4 h, ke konci měsíce ve 3 h ráno. Venuše se objeví na ranní obloze později, ale i její ranní viditelnost se bude rychle prodlužovat, protože ekliptika svírá ráno velký úhel s obzorem a Venuše se po dolní konjunkci se Sluncem (29. 10.) rychle vzdaluje od Slunce. Na začátku listopadu vychází téměř současně se Sluncem, koncem listopadu o celé 3 hodiny dříve.

Jupiter v souhvězdí Ryb je vidět většinu noci kromě jitra a bude druhou nejjasnější viditelnou planetou. V jeho těsné blízkosti se nachází Uran viditelný v triedru. Vyhledávací mapka Uranu je ve Hvězdářské ročence 2010 na str. 94. Obě planety se nacházejí blízko jarního bodu.

Večer na rozhraní Vodnáře a Kozoroha se můžeme větším triedrem nebo lépe binarem pokusit vyhledat Neptun (kulminuje v 18 h). Vyhledávací mapka Neptunu je ve Hvězdářské ročence 2010 na str. 97.

Komety

Kometa 103P/Hartley 2

V listopadu pokračuje období velmi dobré viditelnosti komety 103P/Hartley 2. Více informací o této kometě najdete ve Hvězdářské ročence 2010 na str. 204-209 a na řadě internetových stránek:
Jakub Černý – Czech Hartley Watch – Jedinečná pozorovací kampaň komety 103P/Hartley při jejím mimořádném návratu
Hvězdárna Plzeň – Komety: Kometa 103P/Hartley 2
Jiří Dušek, Lidovky.cz – Setkání s kometou
České noviny – V říjnu přiletí Hartleyova kometa, noční nebe ozdobí Jupiter

a na mnoha dalších …

Zdroj:

Hvězdářská ročenka 2010.

Comments are closed.