O autorovi


Kdo jsem

Jsem dlouholetý astronom-amatér. Zajímám se o astronomii, zejména planety sluneční soustavy, a využití optiky v astronomii. Absolvoval jsem Universitu Palackého v Olomouci, obor Optika a optoelektronika na Katedře optiky.

V letech 2001 – 2010 jsem vedl Českou skupinu pozorovatelů planet (podrobnosti o této skupině najdete v samostatném článku). Působil jsem i v dalších astronomických organizacích: v Astronomické společnosti v Hradci Králové (1993-2002), ve které jsem vykonával funkce knihovníka (1996-2002) a jednatele (1999-2000), v Astronomickém klubu Pardubice (2002-2008), kterému jsem spravoval internetové stránky, a v Sekci pozorovatelů proměnných hvězd ČAS (2001-2009). Spolupracoval jsem se soukromou hvězdárnou Skymaster, která se věnovala fotometrii proměnných hvězd, a se skupinou AVE Astronomického ústavu AV ČR. V roce 2006 jsem se stal spoluzakladatelem skupiny Mikroastročaj v Praze.

Od roku 2010 jsem členem Česko-estonského klubu sídlícího v Praze.

Tento web

Tento web je určen k popularizaci astronomie a informování o novinkách v ní, především z oblasti planet sluneční soustavy a techniky sloužící k jejich výzkumu, zejména optiky. Kromě toho se na webu mohou objevit příspěvky z historie astronomie nebo souvisejících disciplín. Současná podoba stránek je provizorní – sekce věnovaná optice se připravuje.

Současná činnost

Spolupracuji s Petrem Kubalou a Tomášem Petráskem, redaktory tématicky spřízněných popularizačních webů Exoplanety.cz a Vzdalenesvety.cz. Jsem také správcem stránek Hvězdárny ve Stradouni a Pozorování Marsu.