Dnes: Cvičiště kosmonautů na ostrově Devon

Ostrov Devon na severu Kanady. Zdroj: Wikipedia

Dnes, 11. února 2011 ve 21:15 bude na ČT 2 pořad Příští cesta na Měsíc (Kanadský dokument, 50 min). Pořad se bude opakovat v sobotu 12. 2. 2011 na ČT 2 v 7:00 (ráno). NASA připravuje na kanadském ostrově Devon v Baffinově zálivu v Severním ledovém oceánu kosmonauty pro další cestu na Měsíc. Ostrov využívá také CSA – Kanadská kosmická agentura.

Ostrov Devon je pustý, bez vegetace. Jeho povrch je tvořen trvale zmrzlou půdou na podloží kambrických hornin. Přírodní podmínky nejen na tomto ostrově, ale v Arktidě jsou vhodné k přípravě kosmonautů: nízká teplota, nízká vlhkost (voda je zmrzlá), dlouhé období nepřetržitého slunečního svitu během polárního dne, relativně velká dávka UV záření. Kosmonauti se zde připravují k cestě na Měsíc, ale i pro jiné úkoly. Jedním z nich je příprava na cestu k Marsu, a to i automatizované techniky, která má být na Mars vyslána.

Jedním z projektů využívajících ostrov Devon je Haughton-Mars Project. Cílem projektu je výzkum hornin v impaktním kráteru Haughton na ostrově Devon. Kráter má v průměru 20 km. Horniny přeměněné impaktem byly dlouhodobě vystaveny stálým podmínkám s minimem vlivu pozemské biosféry. Navíc tyto podmínky se v rámci celé Zeměkoule relativně nejvíce blíží těm na Marsu. Na rozdíl od hornin z Marsu jsou však tyto horniny dostupné ve velkém množství přímo zde na Zemi.

Odkazy:

STRUBY, Tim: Mission to Mars, Maxim, 5. 1. 2011
RODRIGUEZ-BLANCO, Juan Diego: Arctic Preparation for Mars, Astrobiology Magazine, 14. 9. 2009
Devon Island, Canada, Wikipedie
Haughton-Mars Project („Mars on Earth“)

Comments are closed.