Hubblův teleskop objevil dosud nejvzdálenější galaxii

Před 2 lety byla na Hubblův teleskop nainstalována nová infračervená kamera WFPC 3, která umožnila pořídit snímek s dosud nejjemnějšími detaily vzdáleného vesmíru – Hubble Ultra Deep Field – Part D. V oblasti snímkování se nenacházejí žádné blízké objekty (jako např. hvězdy z naší galaxie), takže přímo vidíme objekty velmi vzdálené. Vzdálenost těchto objektů je kolem 13,2 miliardy světelných let. V době, kdy se světlo z těchto objektů vydalo na cestu k Zemi, byl vesmír starý jen 500 miliónů let. Na snímcích jsou vidět jen samé galaxie. Tyto galaxie jsou ve srovnání s těmi dnešními velmi malé. Mléčná dráha je asi 100x větší, než tyto galaxie. Jedna z galaxií, UDFj-39546284, je ve vzdálenosti, která odpovídá rudému posuvu z = 10,3, další tři galaxie mají rudá posuv z = 8,3.

Snímky vzdáleného vesmíru z HST vyhodnocuje tým vědců pod vedením Gartha Illingwortha. Výsledky týmu jsou prezentovány na webu http://firstgalaxies.org/. Na projektu spolupracuje také Rychard Bouwens (University of California, Santa Cruz – USCS) a řada dalších vědeckých pracovníků z celého světa.

Nedávný snímek umožnil v porovnání se staršími zjistit, že v období, kdy byl vesmír starý 480 až 650 miliónů let, se podstatně zvýšila rychlost tvorby hvězd. Tento poznatek mění a prohlubuje naše znalosti o raných fázích vývoje vesmíru.

Projekt Hubble Ultra Deep Field podporují NASA a Swiss National Science Foundation.

Zdroj:

PLOTNER, Tammy: Long Ago and Far, Far Away… Hubble Discovers Most Distant Galaxy Yet!, Universe Today, 26. 1. 2011
STEPHENS, Tim: UCSC astronomers find most distant galaxy candidate yet seen, University of Santa Cruz, 26. 1. 2011
http://firstgalaxies.org/, spravuje Garth Illingworth a kolektiv

Comments are closed.