Ráno 13. srpna vrcholí aktivita roje Perseid

Fotografie jasné Perseidy (r. 2007). Zdroj: Wikipedie.

V sobotu 13. srpna 2011 v časných ranních hodinách nastane maximum meteorického roje Perseid. Tento roj patří mezi nejznámější a je aktivní každý rok. V letošním roce však budou podmínky viditelnosti Perseid méně příznivé. Měsíc, který se bude nacházet necelý den před úplňkem, způsobí, že slabší meteory zaniknou na světlém pozadí oblohy. Přesto budou letošní Perseidy patřit k nejvýraznějším rojům.

Nejlepší podmínky k pozorování nastanou v sobotu 13. srpna ráno.

Aktivita roje a pozorovací podmínky

Meteorický roj Perseid se vyznačuje pomalejším nástupem a rychlejším poklesem aktivity. První meteory patřící k Perseidám bylo možné spatřit už v polovině července. Pomalý nárůst aktivity umožňuje pozorovat Perseidy i několik dní před maximem. V té době je Měsíc na večerní obloze a zapadá kolem půlnoci nebo po půlnoci, kdežto radiant Perseid se dostane výš nad obzor až v ranních hodinách. Frekvence meteorů se bude pohybovat v desítkách za hodinu, při maximu 13. srpna ráno dosáhne asi 60 meteorů za hodinu. V té době bude Měsíc v souhvězdí Kozoroha nad obzorem téměř celou noc, protože 13. srpna ve 20 h 57 min LSEČ nastává úplněk. Měsíc kulminuje v 0 h 17 min SELČ. Ačkoli bude nízko nad obzorem a k ránu zapadne, bude svítit tak silně, že značná část meteorů na světlé obloze zanikne. Po 13. srpnu se počet Perseid rychle sníží, ačkoli poslední Perseidy bude možné spatřit ještě 24. srpna.

Pozorování meteorických rojů se v České republice koordinuje Společnost pro meziplanetární hmotu a v mezinárodním měřítku International Meteor Organization, na jejichž stránkách najdete také návody k pozorování.

Rozhodně lepší podmínky k pozorování Perseid nastanou v příštím roce 2012. Měsíc bude 4 dny před novem. Vyjde až v ranních hodinách, kdy se 3 planetami: Jupiterem, Venuší a Merkurem vytvoří na ranní obloze zajímavé seskupení.

Zdroj:

Astronomická ročenka 2011, vydává SÚH Hurbanovo
Program Stellarium, http://www.stellarium.org
http://en.wikipedia.org/wiki/Perseids, Wikipedia

Comments are closed.