Curiosity přistávala opravdu podle plánu

Curiosity během sestupu na padáku vyfotografovaná družicí Mars Reconnaissance Orbiter. Zdroj: NASA.

Sonda Curiosity přistávající na padáku byla vyfotografována družicí Mars Reconnaissance Orbiter na oběžné dráze kolem Marsu. Kamera High-Resolution Imaging Science Experiment (HiRISE) zachytila Curiosity sestupující na padáku v průběhu příjmu kontrolního signálu z přistávající Curiosity. Curiosity a její padák jsou uprostřed bílého čtverečku v levé části snímku. Povrchový modul klesá směrem k rozryté planině severně od písečných dun okolo Mt. Sharp. Družice pořídila snímek značně zešikma, takže sestupující sonda se nepromítá přímo nad místo přistání. Padák se zdá být plně rozvinutý a dobře fungující.

Snímek byl pořízen CCD-kamerou HiRISE RED1. Povrchový modul přistával poněkud víc na východ oproti předpokladu. Rozlišení snímku je 13,2 palce (33,6 cm) na pixel.

Jednou z největších komplikací přistávacího manévru bylo bezpochyby i to, že rychlost světla, 300 000 km/s, je sice vysoká, ale přece jen natolik nízká, že při vzdálenosti Marsu od Země, 1,656 AU, trvá světlu 13 min 48 s, než dorazí od Marsu k Zemi. Celý sestup proto musel proběhnout plně automaticky a bezchybně. Lidé na Zemi nejenže nemohli zasáhnout, ale ani v reálném čase zpozorovat, co se děje, přestože měli na oběžné dráze Mars Reconnaissance Orbiter, který celý sestup sledoval.

Zdroj:

Curiosity Spotted on Parachute by Orbiter, NASA 6. 8. 2012

Comments are closed.