Obloha v září 2012

Venuše bude vidět v září 2012 na ranní obloze jako výrazná Jitřenka. V dalekohledu bude možné rozlišit její fázi. Zdroj: Wikipedia.

Září se zpravidla počítá mezi podzimní měsíce, přestože podzimní rovnodennost nastane až 22. září 2012 v 16 h 48 min. 1. září 2012 vychází Slunce v 6 h 15 min a zapadá v 19 h 43 min SELČ. Den trvá 13 h 27 min. 30. září vychází Slunce v 6 h 59 min a zapadá v 18 h 40 min. Den trvá 12 h 19 minut.

Na záříjové obloze uvidíme večer po setmění zpočátku letní souhvězdí. Za večerního soumraku svítí nad západem Arkturus, nejjasnější hvězda souhvězdí Pastýře. Nad severozápadem se rozkládá Velký vůz, který brzy klesá k obzoru. Vysoko kolem zenitu se objeví hvězdy Letního trojúhelníku: Vega ze souhvězdí Lyry, o něco slabší Deneb ze souhvězdí Labutě a na jih od nich Altair ze souhvězdí Orla. Nízko nad jižním obzorem uvidíme při průzračné obloze souhvězdí Střelce. Na východní polovině oblohy postupně stoupají nad obzor podzimní souhvězdí Pegas, Andromeda a Cassiopeia. Nízko na jihovýchodě můžeme spatřit souhvězdí Kozoroha tvořené slabšími hvězdami a východně od něj Vodnáře. Pokud bude jasno až k obzoru, můžeme vidět i vycházející hvězdu Fomalhaut ze souhvězdí Jižní ryby.

Později letní souhvězdí klesají k obzoru a zapadají. Do nadhlavníku se dostávají podzimní souhvězdí. Dále na východě se objevují zimní souhvězdí: Býk a vysoko nad ním Blíženci. Na severovýchodě stoupá nad obzor souhvězdí Vozka s jasnou hvězdou Capella.

 

Měsíc

Na začátku září je Měsíc viditelný celou noc, protože 31. srpna nastal úplněk. Postupně se přesouvá na ranní oblohu. Jeho deklinace roste a denní dráha se prodlužuje.

8. září v 15 h 15 min je Měsíc v poslední čtvrti.

16. září ve 4 h 11 min je Měsíc v novu. Po novu se Měsíc zvolna začne objevovat na večerní obloze. Protože však ekliptika svírá večer malý úhel s obzorem, obvykle Měsíc spatříme až za několik dní po novu, až se dostatečně vzdálí od Slunce. I tak se bude ocitat nízko nad obzorem a zapadat brzo po Slunci.

22. září ve 21 h 41 min je Měsíc v první čtvrti viditelný nízko na večerní obloze, zapadá ve 23 h 08 min.

30. září v 5 h 19 min je Měsíc v úplňku je viditelný celou noc.

Měsíc krátce po úplňku. Zdroj: Wikipedie.

Planety

Merkur je nepozorovatelný. Venuše svítí na ranní obloze jako výrazná Jitřenka. Na začátku září se nachází v souhvězdí Blíženců, přechází však do Raka a nakonec do souhvězdí Lva. Mars je vidět večer nízko nad západním obzorem. Na počátku září se nachází v souhvězdí Panny (nedaleko Saturnu), později se přesune do souhvězdí Vah. Jupiter v souhvězdí Býka je viditelný většinu noci kromě večera. Saturn v souhvězdí Panny lze spatřit večer nízko nad západním obzorem, koncem září se ztrácí ve slunečním světle.

Planetu Uran v souhvězdí Ryb je pozorovatelný celou noc. 29. září v 9 h je Uran v opozici se Sluncem. Neptun v souhvězdí Vodnáře je pozorovatelný většinu noci kromě jitra. Dvě posledně jmenované planety nejsou vidět pouhým okem. Lze je spatřit triedrem nebo malým dalekohledem.

 

Konjunkce planet, hvězd a Měsíce

V noci nad obzorem nastane 8. září ve 3 h konjunkce Měsíce s Aldebaranem (Aldebaran 3,9° jižně).

Kromě toho nastane několik konjunkcí ve dne nad obzorem nebo v noci pod obzorem, přičemž přiblížení těles můžeme pozorovat předchozí nebo následující noc:

— 8. září ve 14 h je Měsíc v konjunkci s Jupiterem (Měsíc 1,4° jižně; Jupiter v blízkosti Měsíce pozorovatelný 8. a 9. září)
— 11. září ve 21 h Měsíc v konjunkci s Polluxem (Pollux 12,0° severně)
— 12. září v 18 h Měsíc v konjunkci s Venuší (Měsíc 4,5° jižně; Venuše v blízkosti Měsíce pozorovatelná 12. a 13. září ráno nad východním obzorem)
— 19. září ve 23 h Měsíc v konjunkci s Marsem (Měsíc 0,9° jižně; přiblížení Měsíce a Marsu pozorovatelné večer nízko nad jihozápadním obzorem)
— 21. září v 9 h Měsíc v konjunkci s Antarem (Antares 5,1° jižně)

 

Komety

V září bude možné pozorovat několik slabších komet.

Na ranní obloze v souhvězdí Velryby bude pozorovatelná kometa 260P/McNaught s jasností 12,5 mag a průměrem komy 2′. K jejímu pozorování je zapotřebí dalekohled o průměru 20 cm. Nízko na večerní obloze v souhvězdí Pastýře bude vidět kometa C/2011 F1 (LINEAR). Její jasnost 10,7 mag však bude degradována velkým průměrem komy 5′, takže k jejímu spatření budeme potřebovat větší dalekohled, nejméně o průměru 30 cm. V souhvězdí Pastýře by 30cm dalekohledem měla být viditelná ještě jedna kometa, C/2012 CH17 (MOSS), která je o něco slabší, má jasnost jen asi 12 mag, zato je kondenzovanější (průměr komy 2′). Na ranní obloze v souhvězdí Býka bude pozorovatelná kometa 185P/Petriew (jasnost 10,9 mag, průměr komy 3′).

Další komety jsou již mnohem slabší nebo je předpověď jejich jasnosti neurčitá. Podrobnější informace včetně vyhledávacích mapek najdete na stránce Comet Chasing – http://cometchasing.skyhound.com.

 

Zdroj:

Stellarium
Východy a západy Slunce a Měsíce (Českomoravská myslivecká jednota)
Comet Chasing
NASA, JPL Space Calendar, http://www2.jpl.nasa.gov/calendar/calendar.html.

Comments are closed.