Obloha v prosinci 2010

Prosinec patří počasím mezi zimní měsíce, astronomická zima však začíná až v jeho poslední třetině. V letošním roce nastane zimní slunovrat (začátek astronomické zimy) 22. 12. v 0 h 38 min. Slunce má na začátku prosince deklinaci –21° 45′, na konci –23° 07′. Den trvá na začátku prosince 8 h 27 min hodin, na konci 8 h 08 min. Nejkratší den je 22. prosince (8 h 04 min).

Všechny časové údaje v tomto článku jsou ve středoevropském čase.

Souhvězdí

Večer nad západem uvidíme některá letní souhvězdí: Lyru, Labuť a Orla s nejjasnějšími hvězdami Vegou, Denebem a Altairem (Letní trojúhelník). Tato souhvězdí však budou nízko nad obzorem a brzy zapadnou. Po většinu noci budou vidět podzimní a zimní souhvězdí: Pegas (nápadný čtverec poměrně jasných hvězd) a Andromeda, severněji, vysoko v nadhlavníku Cassiopeia a Perseus. Jižně od Pegasa můžeme spatřit méně výrazná souhvězdí Ryb a Vodnáře. Na východní části oblohy můžeme už od večera vidět zimní souhvězdí: Býka s hvězdokupou Plejády (M 45), Oriona, Blížence, Malého psa s jasnou hvězdou Prokyon a nízko nad obzorem také Velkého psa s hvězdou Sirius. Zimní souhvězdí jsou viditelná po celou noc. Později v noci také vycházející souhvězdí Raka, Blíženců a ráno před východem Slunce Lva s jasnou hvězdou Regulus.

Měsíc

Na začátku prosince je Měsíc pozorovatelný ráno jako ubývající srpek vysoko na ranní obloze. 5. prosince v 19 h nastává nov. Poté se Měsíc začne pozvolna objevovat večer nízko nad jihozápadním obzorem, protože ekliptika svírá večer malý úhel s obzorem. 13. prosince v 15 h je Měsíc v první čtvrti. V tento den také překračuje nebeský rovník severním směrem. 21. prosince v 9 h je v úplňku.
      Při tomto úplňku nastává úplné zatmění Měsíce. Z našeho území je však pozorovatelná jen čátečná fáze a to nízko nad severozápadním obzorem. Podrobnosti o tomto zatmění jsou uvedeny ve Hvězdářské ročence 2010 na str. 107-108.
      V dalších dnech se viditenost Měsíce přesouvá do ranních hodin. 28. prosince v 5 h je Měsíc v poslední čtvrti. V noci nad obzorem nastanou 4 konjunkce Měsíce s jasnými hvězdami nebo planetami, a to: 2. 12. v 7 h se Spikou (Spika 3,79° severně), 20. 12. v 1 h s Aldebaranem (Aldebaran 7,04° jižně), 23. 12. v 6 h s Polluxem (Pollux 9,64° severně) a 29. 12. ve 3 h se Saturnem (Saturn 8,7° severně).

Planety

Na ranní obloze v souhvězdí Panny budou pozorovatelné jasná Venuše a Saturn. Venuše vychází 3 h před Sluncem (ve 4 h). Saturn vychází na začátku měsíce ve 2 h 30 min, ke konci měsíce v 0 h 40 min po půlnoci. Jupiter v souhvězdí Ryb je vidět na večerní obloze a bude druhou nejjasnější viditelnou planetou. V jeho těsné blízkosti se nachází Uran viditelný v triedru. Vyhledávací mapka Uranu je ve Hvězdářské ročence 2010 na str. 94. Jupiter i Uran se nacházejí blízko jarního bodu.

Komety

103P/Hartley 2
V prosinci je stále pozorovatelná kometa 103P/Hartley 2, i když jen nízko nad obzorem. Více informací o této kometě najdete ve Hvězdářské ročence 2010 na str. 204-209 a na řadě internetových stránek:
Jakub Černý, Astro.cz – Jedinečná pozorovací kampaň 103P/Hartley 2 při mimořádném návratu
Hvězdárna Plzeň – Komety: Kometa 103P/Hartley 2
Jiří Dušek, Lidovky.cz – Setkání s kometou
a na mnoha dalších …

Zdroj:

Hvězdářská ročenka 2010.

Comments are closed.