Nejrychleji rotující planetka pro kameru astronoma-amatéra

Planetka 2011 GP59 zachycená v noci 11. dubna 2011 amatérským astronomem Nickem Jamesem z Chelmsfordu, hrabství Essex, Anglie. V tom čase byla planetka přibližně 3 356 000 kilometrů od Země. Zdroj: Nick James.

Na videu zobrazujícím nově objevenou planetku 2011 GP59 je vidět objekt, který se střídavě rozsvěcuje a zhasíná každé 4 minuty (obrázek ve větším rozlišení).

Amatérští astronomové, včetně Nicka Jamese z Chelmsfordu, hrabství Essex v Anglii, natočili videozáznam zajímavého objektu. James vytvořil toto video planetky 2011 GP59 v noci v pondělí, 11. dubna. Video získané pomocí 11palcového (28 cm) dalekohledu typu Schmidt Cassegrain je kompilace ze 137 jednotlivých snímků, každý exponovaný 30 sekund. V tom čase byla planetka vzdálená přibližně 3 356 000 kilometrů od Země. Od té chvíle se planetka stala miláčkem amatérské astronomické obce, na internetu je dostupná řada videí. (Nedávno umístěné video na Youtube: http://www.youtube.com/watch?v=O7wsAZNr56E)


videozáznam planetky od Nicka Jamese na str. NASA


„Obvykle, když vidíme planetku rozsvěcet a zhasínat se jako nyní, to znamená, že těleso je protáhlého tvaru a my ho vidíme střídavě z boku (větší plocha) a zepředu/zezadu (menší plocha), jak rotuje“, říká Don Yeomans, manažer projektu Near-Earth Object Program Office agentury NASA, Jet Propulsion Laboratory v Pasadeně, stát California. „GP59 je přibližně 50 metrů dlouhá, a myslíme si, že perioda rotace je okolo 7 – 8 minut. To způsobuje, že jasnost objektu kolísá s periodou asi 4 minuty.“

2011 GP59 byla objevena v noci z 8. na 9. duben astronomy na Observatório Astronomico de Mallorca ve Španělsku. Planetka se nejvíce přiblížila k Zemi 15. dubna v 19:09 UTC na vzdálenost jen o něco větší, než je vzdálenost Měsíce od Země – kolem 533 000 kilometrů (Měsíc je od Země 355 000 až 406 000 km).

„Ačkoli je to nově objevená planetka, její největší přiblížení k Zemi lze vypočítat poměrně přesně“, řekl Yeomans. „Neexistuje možnost, aby toto malé těleso vstoupilo do atmosféry Země v nějaké dohledné budoucnosti.“

NASA detekuje, sleduje a klasifikuje planetky a komety přibližující se k Zemi pomocí pozemních a kosmických dalekohledů. Pozorovací program blízkozemních objektů (The Near-Earth Object Observations Program), obvykle nazývaný „Spaceguard,“ objevuje tyto objekty, třídí je do podskupin a počítá jejich dráhy za účelem zjištění, jestli některé z nich nemůže být nebezpečné pro naši planetu.

JPL zajišťuje Near-Earth Object Program Office pro ředitelství vědeckých misí NASA ve Washingtonu. JPL je divize Kalifornského technologického institutu v Pasadeně.

Více informací o blízkozemní objektech najdete na: http://www.jpl.nasa.gov/asteroidwatch.

Zdroj:

Fast-Rotating Asteroid Winks For Astronomer’s Camera, Jet Propulsion Laboratory – News and Features, 14. 4. 2011

Comments are closed.