Supernova v galaxii M 101

PTF 11kly, objevová dvojice snímků. Zdroj: supernovae.net.

Astronomové z Berkeley zachytili vzácný úkaz: supernovu typu Ia během fáze zjasňování. Supernova se nachází v galaxii M 101 v souhvězdí Velké Medvědice a je vzdálena 21 miliónů světelných let. Jde o nejbližší supernovu tohoto typu za několik desetiletí. Zachycení exploze hvězdy je mimořádná událost, a také zdroj cenných informací pro vědce, protože pozorování vzestupných fází světelných křivek supernov je poměrně málo.

Supernova, pojmenovaná PTF 11kly, byla objevena přehlídkou Palomar Transient Factory (PTF), přístrojem navrženým pro detekci astronomických úkazů hned poté, co nastanou. Supernova je vhodným cílem výzkumu na dalších deset let pro svoji blízkost. Protože se podařilo zachytit i její zjasňování, půjde o jednu z nejdokonaleji studovaných explozí hvězd v historii.

“Zachytili jsme supernovu velmi brzy po explozi. PTF 11kly se zjasňuje každou minutu. Dnes je už 20× jasnější, než včera,” říká vědec v Berkeley Laboratory na University of California, Peter Nugent, který zachytil supernovu. “Pozorování PTF 11kly bude jako divoká jízda. Je to instantní kosmická klasika.”

Přehlídka PTF provádí skenování oblohy pomocí robotické montáže a na ní umístěného 48palcového (122 cm) dalekohledu Samuel Oschin Telescope. Je umístěna na Palomar Observatory v jižní Kalifornii. Jakmile byla supernova zaznamenána, data byla odeslána do více než 400 mil vzdálených superpočítačů v National Energy Research Scientific Computing Center (NERSC), které rozpoznaly, že se jedná o velmi vzácný úkaz. Superpočítače zkontrolovaly známé objekty, identifikovaly, že jde o kandidáta na supernovu a rozeslaly její souřadnice ostatním observatořím po celém světě.

Tři hodiny po detekci supernovy přehlídkou PTF se na supernovu zaměřily teleskopy na Kanárských ostrovech. O dalších 12 h později pozorovaly supernovu další teleskopy včetně Lickovy observatoře v Kalifornii a Keckova teleskopu na Havajských ostrovech. Z těchto pozorování se zjistilo, že se nejedná pouze o supernovu typu Ia, ale že je to speciální typ, který měl zaznamenané spektrum při první příležitosti.

“Supernovy typu Ia jsou jednám z nástrojů na měření rozpínání vesmíru. A jelikož tato supernova vybuchla relativně blízko nás, máme možnost studovat bezprecedentní detaily”, říká Mark Sullivan, vedoucí týmu Oxfordské university, který byl mezi prvními, kteří potvrdili objev. Má se zato, že tento typ supernovy je způsoben výbuchem bílého trpaslíka, na jehož povrchu se nashromáždilo příliš mnoho materiálu, což vede k dramatické explozi. Protože všichni bílí trpaslíci explodují se stejnou absolutní magnitudou, můžeme spočítat jejich vzdálenost. Tento typ supernov se používá jako standardní svíčka (etalon svítivosti).

Supernova bude v příštích týdnech sledována také Hubblovým teleskopem.

Supernova stále zjasňuje a dá se předpokládat, že během 10 dnů zjasní natolik, že bude v dosahu triedrů nebo binarů. Mohla by se tak stát nejjasnější supernovou za posledních 30 let.

Návod na pozorování supernovy PTF 11kly (v angličtině) najdete zde. V České republice organizuje pozorování proměnných hvězd, včetně mimořádných událostí jako jsou supernovy, Sekce proměnných hvězd a exoplanet, na jejíchž stránkách jsou k dispozici také návody v češtině.

Zdroj:

Class Act Supernova Caught on Telescope, Astronomy Now, 26. 8. 2011

Comments are closed.