Zlom v Ius Chasmaes na Marsu

Zlom v Ius Chasmaes na Marsu vyfotografovaný sondou MRO. Zdroj: NASA.

Ius Chasma je jedno z mnoha příkře ohraničených údolí (chasmata) tvořících Valles Marineris, největší soustavu kaňonů ve sluneční soustavě. Údolí je zhruba 900 km dlouhé a nachází se v západní části Valles Marineris. Dno údolí leží 8 až 10 km pod úrovní okolního terénu a je rozděleno vystupujícím hřebenem Geryon Montes táhnoucím se ve směru východ západ.

Snímek zachycuje dno Ius Chasma a jeho areografické souřadnice jsou 7,8° jižní šířky a 279,5° východní délky. Světlé a tmavší části terénu a vrstvy různých typů horniny tvoří dno údolí. Vystupující zlomy různých velikostí posunuly a zdeformovaly vrtevnatou strukturu povrchových hornin, někdy do působivých útvarů.

Světlejší materiál vyvržený impaktními krátery, které se zdají být čerstvé, odhaluje existenci tmavšího (patrně basaltovýho) podloží. Táhlé duny se rozkládají na hřebenech útvarů ze světlejších hornin vystupujících na povrch a jsou na dně údolí všudypřítomné. Tyto duny jsou orientované ve směru sever-jih a svědčí o převažujících západních větrech vanoucích v kaňonu.

Snímek pořídil přístroj High Resolution Imaging Science Experiment (HiRISE) na palubě sondy Mars Reconnaissance Orbiter (MRO).

 

Zdroj:

GULICK, Ginny: Image: Faults in Ius Chasmaes on Mars, Mars Today, 4. 1. 2012

Comments are closed.