Na obloze: zákryt Jupiteru Měsícem 15. července 2012

Jupiter se svými měsíci krátce před vstupem za měsíční kotouč 15. 7. 2012 ve 4 h 34 min SELČ. Hvězda vlevo od Jupiteru je HIP 20417 A (6,0 mag). Zdroj: Stellarium.

V neděli ráno, 15. 7. 2012 nastane vzácný úkaz – zákryt planety Jupiter naším Měsícem. Měsíc se na své dráze kolem Země pohybuje poměrně velkou rychlostí. Celou oblohu oběhne za 27,3217 dne a jeden svůj průměr urazí na pozadí hvězd za necelou hodinu. Přestože se Měsíc a planety pohybují po obloze v blízkosti ekliptiky a pravidelně se k sobě přibližují, zákryt planety Měsícem je vzácná záležitost. Při pozorovatelnosti takového jevu hraje roli i poloha pozorovatele na Zemi. Zdaleka ne z celé Země je úkaz viditelný jako zákryt.

Jupiter je po Slunci, Měsíci a Venuši nejjasnější objekt na obloze. Bez dalekohledu uvidíme zákryt Jupiteru, ne však jeho měsíce a jejich zákryt. Výstup zpoza neosvětlené části Měsíce potrvá přibližně 1,5 minuty. Nejprve uvidíme slabý zářící bod na okraji neosvětlené části Měsíce (popelavého svitu). Tento bod se bude postupně zjasňovat až na plnou jasnost Jupiteru.

Dalekohledem bude záryt pozorovatelný ráno nízko nad východním obzorem. Několik minut po půl čtvrté letního času vstoupí za osvětlenou (východní) stranu Měsíce nejprve Jupiterovy měsíce Europa a Io. Přibližně ve 3:40 SELČ se začne zanořovat za měsíční srpek i Jupiter. Jupiter zcela zmizí za naším Měsícem v průběhu 1,5 minuty. O něco později se za Měsíc skryjí také další dva Jupiterovy měsíce: Ganymedes a Callisto. Ve 4:15 SELČ začne Jupiter se svými měsíci vystupovat zpoza kotouče Měsíce, tentokrát za neosvětlenou (západní) stranou.

Comments are closed.