Sonda Curiosity přistane na Marsu blíže k cíli

Plánované místo přistání sondy Curiosity, povrchového modulu projektu Mars Science Laboratory. Zdroj: NASA/JPL-Caltech/ESA/DLR/FU Berlin/MSSS.

Cesta sondy Mars Science Laboratory k Marsu vstoupila do závěrečné fáze. Během ní dojde k několika přesným korekcím dráhy ovlivňujícím přímo místo přistání na povrchu. Sonda přistane přibližně dvakrát blíž k cíli uvnitř kráteru Gale, ve kterém má zkoumat povrchové vrstvy hornin.

Povrchový modul mise Mars Science Laboratory, sonda Curiosity má přistát na Marsu 5. srpna 2012 ve 22:31 pacifického času (6. srpna 2012 v 5:31 světového času, 7:31 SELČ). Poté se začne její dvouletá práce. Sonda bude zkoumat hydrofilní minerály ve snaze zjistit, zda v této oblasti někdy existovaly příznivé podmínky pro mikrobiální život. Původně naplánované souřadnice přistání byly několikrát korigovány. Místo přistání bylo oproti původnímu posunuto o 200 km. Sonda přistane uvnitř kráteru Gale (průměr 154 km). Oblast, ve které má sonda přistát, měla tvar elipsy o rozměrech 25 krát 20 kilometrů. Po poslední korekci byla oblast přistání zmenšena na 20 krát 7 kilometrů. Přiblížení místa přistání k místu určení ušetří několik měsíců času, který by jinak sonda strávila přejezdem.

Přestože je oblast přistání malá, není zcela zaručeno, že sonda nenarazí do svahů pohoří pohoří Mount Sharp uvnitř kráteru. Na přesné místo přistání má vliv rychlost větru na Marsu v místě a době přistání, a ty lze předpovědět jen přibližně. Vhodné okamžiky pro další korekce dráhy jsou naplánovány na posledních 8 dnů závěrečné fáze letu.

Komunikace se sondou probíhá prostřednictvím sítě NASA Deep Space Network. Sonda zatím funguje velmi dobře a letový tým je plně připraven řešit případné problémy. Přistávací manévr v úseku od horních vrstev atmosféry Marsu až po dopad na povrch bude realizován pomocí nové strategie Sky Crane (létající jeřáb), který umožňuje zamířit na cíl přesněji a dopravit Marsu těžší náklad, než bylo možné dříve.

Informace o přistání sondy na povrchu Marsu doletí na Zemi se zpožděním 13 min 46 s. V době přistání budou v přímém rádiovém dosahu sondy Curiosity také sondy, nacházející se na oběžné dráze kolem Marsu: Mars Reconnaissance Orbiter, Mars Odyssey a Mars Express.

 

Parametry povrchového modulu Curiosity

Sonda Curiosity je 3 m dlouhá a má hmotnost 900 kg (z toho 80 kg tvoří vědecké přístroje). Maximální rychlost pohybu sondy bude 90 metrů za hodinu, počítá se ale s obvyklou pracovní rychlostí jen 30 metrů za hodinu. Za 2 roky má sonda urazit vzdálenost 19 km. Sonda umí překonat překážky vysoké 75 cm. Zdrojem energie je radioizotopový termoelektrický generátor (RTG) – jeho minimální životnost se předpokládá 14 let. V oblasti přistání se teplota pohybuje v rozmezí +30 °C až −127 °C.

 

Aktuální informace o poloze sondy Mars Curiosity a novinky o ní najdete na http://www.nasa.gov/mission_pages/msl/index.html.

 

Zdroj:

WEBSTER, Guy: Curiosity rover on track for early August landing, PhysOrg, 27. 6. 2012
Mars Rover Team Aims for Landing Closer to Prime Science Site, NASA Science News, 11. 6. 2012
Mars Science Laboratory, Wikipedia

Comments are closed.