Obloha v březnu 2013

Přechod ze středoevropského času k letnímu nastane v noci z 30. na 31. březen ve 2 h SEČ (3 h SELČ). Zdroj: Wikipedie.

Přechod ze středoevropského času k letnímu nastane v noci z 30. na 31. březen ve 2 h SEČ (3 h SELČ). Zdroj: Wikipedie.

V měsíci březnu se značně prodlužuje den a zkracuje noc. 20. března v 12 h 01 min nastává jarní rovnodennost. Končí astronomická zima a začíná astronomické jaro. Lidé však mnohem více pocítí jinou událost: ve 2 h v noci z 30. na 31. 3. se přechází ze středoevropského času (SEČ) na středoevropský letní čas (SELČ). V neděli 31. 3. se hodiny posouvají ze 2 h na 3 h.

Měsíc

Na počátku března je Měsíc převážně na ranní obloze (vychází pozdě večer), protože 25. února nastal úplněk. 4. března ve 23 h je Měsíc v poslední čtvrti. Poté se pohybuje na ranní obloze nízko nad jihozápadem. 11. března ve 21 h je Měsíc v novu. Po novu se brzy objeví na večerní obloze jako nápadný dorůstající srpek, protože ekliptika večer svírá velký úhel s obzorem. V březnu (od 12. března) je také příležitost spatřit Měsíc krátce po novu. 19. března v 18 h je Měsíc v první čtvrti. Tentýž den, ale už ve 4 h je Měsíc v odzemí, tj. v bodě své dráhy, ve kterém je nejdál od Země. Viditelnost Měsíce se postupně přesouvá do pozdějších hodin. 27. března v 10 je Měsíc v úplňku a je viditelný celou noc. 31. března ve 4 h je Měsíc v přízemí (tj. bodě své dráhy, ve kterém je k Zemi nejblíže).

Planety

V březnu 2013 jsou dobře pozorovatelné jen dvě planety: Jupiter a Saturn. Jupiter je viditelný v první polovině noci na jihozápadě a západě v souhvězdí Býka. Saturn je viditelný většinu noci kromě večera v souhvězdí Vah.

Konjunkce Měsíce, planet a jasných hvězd

V březnu 2013 nastane několik konjunkcí planet s Měsícem nebo jasnými hvězdami podél ekliptiky.

V noci nad obzorem bude možné pozorovat konjunkci Jupiteru s Aldebaranem 19. března ve 20 h (Aldebaran 5° jižně).

Ostatní konjunkce proběhnou buď ve dne nad obzorem nebo pod obzorem. 2. března ve 14 h je Měsíc v konjunkci se Saturnem (Saturn 3,8° severně). Saturn je v blízkosti Měsíce pozorovatelný 2. a 3. března po půlnoci. 18. března ve 3 h bude Měsíc v konjunkci s Jupiterem (Jupiter 2,3° severně). Jupiter bude možné vidět v blízkosti Měsíce 17. a 18. března večer. Poblíž se bude nacházet také Aldebaran a Plejády (M 45). Nedaleko Plejád se nacházejí jasné planetky Vesta a Ceres, které je možné pozorovat dalekohledem. 29. března v 18 h je Měsíc v konjunkci se Saturnem (Saturn 3,8° severně). Přiblížení je pozorovatelné před půlnocí 29.-30. března po východu Saturnu a Měsíce nad jihovýchodním obzorem.

Komety

V březnu 2013 budou viditelné jen dvě jasnější komety:

273P/Pons-Gambart bude vidět na ranní obloze menším dalekohledem v souhvězdí Herkula. Pohybuje se směrem k severu. Dosahuje jasnosti 9,1 mag a průměru komy 7′. Její jasnost bude v průběhu února spíše klesat. Kometa C/2012 L2 (LINEAR) bude viditelná na večerní obloze v souhvězdí Persea. Její jasnost se pohybuje kolem 13 mag a průměr komy kolem 40″. K jejímu pozorování je vhodný dalekohled o průměru nejméně 25 cm.

V březnu prochází periheliem kometa C/2011 L4 (PanSTARRS). Z území České republiky by mohla být teoreticky pozorovatelná večer po západu Slunce nízko nad západním obzorem. Kometa se nejvíce přiblíží k Zemi 5. března (1,1 AU). 10. března v 5 h kometa prochází periheliem (vzdálenost od Slunce 0,3 AU). Předpovědi jasnosti se různí. V optimistickém případě by mohla dosáhnout jasnosti až 3 mag, je však mnohem pravděpodobnější, že bude mít jasnost jen 6 mag.

Ostatní komety jsou buď velmi slabé nebo se nacházejí na jižní obloze. Podrobnosti o kometách včetně vyhledávacích mapek najdete na stránce http://cometchasing.skyhound.com.

Zdroje a další články

Hvězdářská ročenka 2013
http://cometchasing.skyhound.com
TICHÝ, Miloš: Kometa C/2011 L4 (PanSTARRS), Komety.cz, 27. 1. 2013
TICHÁ, Jana: Kometa PanSTARRS – ozdoba oblohy?, Komety.cz, 8. 3. 2013

Comments are closed.