Staronová tvář Jupiteru

Ačkoli je planeta Jupiter známá odnepaměti a ačkoli detaily v její atmosféře pozorujeme více než 3 století, stále dobře nerozumíme tomu, co se v její atmosféře děje. A především nevíme, proč se to děje.

Na Jupiteru jsou už při malém zvětšení, kolem 25× vidět dva výrazné hnědé pásy na světle žlutohnědém pozadí. Jsou to Severní rovníkový pruh (NEB) a Jižní rovníkový pruh (SEB). Jednou za 3 až 15 let dojde k tomu, že Jižní rovníkový pruh téměř zmizí. Současně se lehce změní i některé další útvary. Tyto změny jsou však pozorovatelné až při větším zvětšení, nejméně 80×, ale raději 200× nebo 300× a v dalekohledu o průměru objektivu nejméně 80 mm, ale raději větším (průměr 200 mm a více). Nejvýraznější změnou je zjasnění Jižního jižního polární pásma (SSTZ). Vždy asi po jednom roce od zmizení se SEB opět zrekonstruuje do normální podoby.

Pruhy a pásma na Jupiteru

Popis hlavních útvarů na Jupiteru. Jih je nahoře.
V české literatuře se někdy můžeme setkat i s jinou terminologií, ve které se pruhy nazývají pásy a pásma se nazývají zóny.

Naposledy SEB zmizel v období kolem konjunkce Jupiteru se Sluncem na jaře 2010. Na ranní obloze v roce 2010 se objevil už bez SEB. Nyní, v listopadu 2010 se na místě SEB objevila skrvna, která je pravděpodobně prvním příznakem obnovování tohoto dominantního útvaru v atmosféře Jupiteru.

Na pruhu se objevila tmavá skvrna ve tvaru skoby, jako by někdo prořízl díru do vrchní vsrtvy atmosféry a dírou začal prosvítat vespod ukrytý tmavý pruh. Tento útvar se podařilo zachytit nejen na fotografiích, ale i spatřit vizuálně. Níže jsou přiloženy fotografie a kresby našich i zahraničních pozorovatelů.

Wayne Jaeschke, USA, Pennsylvánie. Vlevo Jupiter, vpravo 2,5x zvětšený detail skvrny.
Orientace: sever nahoře, západ vpravo.
14. 11. 2010, 2:47 UT.

Kresba Vladimíra Kocoura, 13-cm Newtonem, zv. 118x. Jih nahoře, západ vlevo.
14. 11. 2010, 22:27 – 22:38 UT.
Jupiter byl jen 20° nad obzorem a obraz se značně chvěl (seeing 3/10), přesto byla skvrna zřetelně viditelná.

Japonský pozorovatel Kuniaki Horikawa nakreslil Jupiter se skvrnou. Jih nahoře, západ vlevo.
12. 11. 2010, 11:32 UT.

Zdroj:

—  e-mailová konference ALPO-Jupiter
—  ALPO Japan, http://alpo-j.asahikawa-med.ac.jp/kk10/j101112z.htm
—  JAESCHKE, Wayne: Astrophotography and Comments by Wayne Jaeschke
—  POKORNÝ, Zdeněk – PŘÍHODA, Pavel: Pozorujeme planety (PDF, 7,4 MB)

Podobné články:

—  WALKER, Sean: Jupiter’s Lost Belt Reviving?, Sky and Telescope Online, 10. 11. 2010

Comments are closed.