Sonda Curiosity otestovala robotické rameno

Sonda Curiosity na povrchu Marsu poprvé rozkládá své robotické rameno. Smínek byl pořízen kamerou Navigation Camera (Navcam) 20. srpna 2012. Zdroj: NASA/JPL-Caltech.

Sonda Curiosity včera poprvé použila své robotické rameno určené ke sběru vzorků hornin. Rameno je dlouhé 2,1 metru a je vybaveno kamerou, vrtačkou, spektrometrem a zařízením na separaci různých druhů prachu složeného z horniny a půdy.

Hlavice s přístroji („turret“) na konci robotického ramene má hmotnost 30 kg a průměr 60 cm.

Robotické rameno bylo otestováno – narozdíl od ostatních částí sondy Curiosity – teprve nyní, dva týdny po přistání. Pondělní zkoušky robotického ramene zahrnovaly kalibraci pohybů ve všech pěti kloubech. Zda se rameno pohybuje tak, jak má, bylo kontrolováno telemetricky pomocí kamer. Vedoucí ínženýrka systémů pro odběr vzorků, Louise Jandura označila včerejší testy slovy: „Všechno funguje tak, jak jsme plánovali.“

Obrázek ramene sondy Curiosity je dostupný online na stránce: http://1.usa.gov/OSyG3B.

V průběhu tohoto týdne bude rameno dále testováno a vědci jsou připraveni i na test samotného odběru vzorků.

Úkolem sondy Curiosity, která přistála na Marsu před 2 týdny, je v následujících 2 letech zkoumat povrch Marsu v kráteru Gale, který byl vybrán jako místo zvláště vhodné k výzkumu, který má zjistit, zda v dávné minulosti na Marsu existoval život. Mars vypadal posledních 600 miliónů let podobně jako dnes, ale před tím, byla teplota na jeho povrchu vyšší, atmosféra hustší a voda mohla existovat také v kapalné podobě.

Zdroj:

NASA Mars Rover Curiosity Stretches its Arm, Mars Today, 20. 8. 2012

1 comment to Sonda Curiosity otestovala robotické rameno

  • Michal Bobek

    Miliony dolarů, 21. století a posílá nám to hnusné černobílé fotky.