Obloha v únoru 2013

Jupiter vyfotografovaný sondou Voyager 2. Zdroj: NASA.

Jupiter je únoru 2013 viditelný v první polovině noci. Zdroj: NASA (Voyager 2).

Slunce vychází 1. února v 7 h 30 min a zapadá v 16 h 51 min. Den trvá 9 h 21 min. V průběhu února se den znatelně prodlouží. 28. února Slunce vychází v 6 h 42 min a zapadá v 17 h 37 min. Den trvá 10 h 55 min, tedy téměř 11 h. 19. února Slunce dosáhne ekliptikální délky 330° a vstupuje tak do znamení Ryb. Prakticky to znamená, že Slunce se nachází nejprve v souhvězdí Kozoroha a během února se přesune do souhvězdí Vodnáře.

Souhvězdí

V únoru můžeme krátce po setmění spatřit zbytky letních souhvězdí nízko nad západním a severozápadním obzorem, zejména jasné hvězdy Vegu v souhvězdí Lyry a Deneb v souhvězdí Labutě. Vlevo od nich můžeme spatřit čtverec poměrně jasných hvězd – to je Pegas a Andromeda. Kdo má dobrý výhled na sever, může večer vidět v okolí Polárky Malý vůz a nízko nad severním obzorem Velký vůz.

Nad jihem můžeme večer vidět výrazná zimní souhvězdí Cassiopeia, Perseus, Vozka a Býk s hvězdokupou Plejády, vlevo od nich vysoko nad obzorem jsou vidět Blíženci (jasné hvězdy Castor a Pollux). Výrazným souhvězdím večerní oblohy je Orion.

V průběhu noci se zimní souhvězdí postupně přesunou k západu a nad obzor vystoupí jarní souhvězdí. Jarní souhvězdí jsou s výjimkou Velkého Vozu, který ráno vystoupá až k nadhlavníku a Lva (s jasnou hvězdou Regulus), poměrně nenápadná, protože jsou složená ze slabších hvězd. Vlevo od Lva si můžeme za alespoň průměrných podmínek všimnout většího množství slabších hvězd – to je otevřená hvězdokupa, která je samostatným souhvězdím a jmenuje se Vlasy Bereniky. Pod Vlasy Bereniky se nachází Panna s jasnou hvězdou Spikou. Vlevo od Vlasů Bereniky uvidíme jasnou hvězdu Arktur, která je nejjasnější hvězdou souhvězdí Pastýře.

K ránu se začnou vynořovat také některá letní souhvězdí: vlevo od Pastýře je to Severní koruna a Herkules. Pod Herkulem se nachází méně jasné a méně známé souhvězdí Hada. Za velmi dobrých pozorovacích podmínek, je-li obloha průzračná až k obzoru, se ráno objeví nízko nad jihovýchodním obzorem souhvězdí Štíra s jasnou hvězdou Antares a třemi slabšími hvězdami. Mezitím se také na severovýchodě znovu vynoří severnější letní souhvězdí Lyra a Labuť, která jsou vidět i brzo večer nad severozápadem.

Měsíc

3. února v 15 h je Měsíc v poslední čtvrti (viditelný na ranní obloze). 10. února v 8 h je Měsíc v novu. Poté se začne rychle objevovat na večerní obloze. 17. února ve 22 h je Měsíc v první čtvrti a je viditelný v první polovině noci. 25. února ve 21 h je Měsíc v úplňku, viditelný celou noc.

Planety

Merkur je pozorovatelný v prostřední třetině února večer nízko nad západním obzorem. Mars se nachází večer nízko nad západním obzorem, zapadá krátce po Slunci. Jupiter v souhvězdí Býka je viditelný v první polovině noci. Saturn je pozorovatelný ve druhé polovině noci v souhvězdí Vah. Uran v souhvězdí Ryb je pozorovatelný večer nízko nad západním obzorem. Na ranní obloze je teoreticky pozorovatelná i Venuše, avšak je velmi blízko Slunce. Neptun je nepozorovatelný (21. února je v konjunkci se Sluncem).

V průběhu února nastanou jen dvě významnější konjunkce Měsíce, planet a jasných hvězd: v pátek 8. února v 19 h je Merkur v konjunkci s Marsem (Merkur 0,26° severně). Obě planety jsou však večer nízko nad západním obzorem a za večerního soumraku jsou bez dalekohledu téměř nepozorovatelné. V pondělí 18. února ve 12 h je Měsíc v konjunkci s Jupiterem (Jupiter 1,6° severně). Přiblížení Měsíce a Jupiteru lze pozorovat 18. února večer. Nedaleko obou objektů se budou nacházet Aldebaran a Plejády v souhvězdí Býka.

Komety

V únoru 2013 budou viditelné jen dvě jasnější komety:

273P/Pons-Gambart bude vidět na ranní obloze menším dalekohledem. Na začátku února je v souhvězdí Hlavy hada nedaleko hvězdokupy NGC 6633, později se přesune do Herkula. Dosahuje jasnosti 9,1 mag a průměru komy 7′. Její jasnost bude v průběhu února spíše klesat. Kometa C/2012 L2 (LINEAR) bude viditelná na večerní obloze v souhvězdí Andromedy (koncem února se přesouvá do Persea). Její jasnost se pohybuje kolem 13 mag a průměr komy kolem 40″. K jejímu pozorování je vhodný dalekohled o průměru nejméně 25 cm. Ostatní komety jsou buď velmi slabé nebo se nacházejí na jižní obloze. Podrobnosti o všech kometách včetně vyhledávacích mapek najdete na stránce http://cometchasing.skyhound.com.

Zdroj

Hvězdářská ročenka 2013
Comet Chasing

Comments are closed.